Boynukara, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini mahkum etmek, Türkiye cumhuriyeti vatandaşına kem gözle bakmak kabul edilemez”

 

Almanya Federal Meclisinin 1915 olaylarını soykırım olarak kabul etmesine ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, “Bu tür kararları, karar alan ülkeleri, kendi iç politik hesaplarınla ilişkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Boynukara, bu kararların herhangi bir bağlayıcılığının olmadığını ve dünyada kimin ne yaptığını gayet iyi bildiklerini belirtti.

Türkiye Cumhuriyetini böylesine bir kararlar ile mahkum etmeye çalışmanın kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Adnan Boynukara, Hangi ülkelerin sömürgeci olduğunu, hangi ülkelerin emperyalist emelleri uğruna yüz binlerce insanı, milyonlarca insanı ölüme götürdüğünü gayet iyi bildiklerini ifade etti.

Bundan yüzyıl önce olmuş bir olayın, neyin olup, olmadığını bugün ki insanların konuşmasının doğru olmadığını vurgulayan Boynukara, “Bunu tarih de biliyor. 1 Dünya Savaşı koşullarında ortaya çıkmış kimi olumsuzluklar üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletini mahkum etmek, Türkiye cumhuriyeti vatandaşına kem gözle bakmak kabul edilemez. Ülkeler kendi iç politikalarına malzeme olarak buldukları bu Ermeri soykırımı vardır ilişkin meclis kararlarını çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Çok ciddiye alınacak konu olarak görmüyorum. Önemli olan bizim kendimizin ne yapıp ne ettiğimizi bilmemiz. Bu ülkede oldukça farkı toplumsal kesimler yaşıyor. Bugün hiç kimsenin bir ötekine kem gözle, yan gözle bakıyorsun söyleyemeyiz. Herkes eşit vatandaşlık haklarını saygılı, herkesin konuşma ifade etme örgütlenme özgürlüğü var. Önemli olan budur. Bundan yüzyıl önce olmuş neyin olup olmadığını bugün ki insanların konuşma şansı yok. Çok istiyorlarsa tarihçilere havale edilir. Tarihçiler bunun analizini yapar bir sonuç ortaya çıkarır. Bugün önemli olan konu benim düşünce ve ifade özgürlüğüm var mı? örgütlenme özgürlüğüm var mı? var. Türkiye’de buna ilişkin bir sorun var mı? yok. Ermenilere ilişkin azınlıkların tüm hakları AK Parti iktidarı döneminde verildi. Mülkleri verildi. Azınlıkların haklarına ilişkin gereği yapılması gereken tüm yasal düzenlemeler hayata geçirildi. Bu atmosfere rağmen AK Parti hükümetini sıkıştırmak için böyle ufak tefek oyunların ben bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Fazla da ciddiye almıyorum” diye konuştu. Haber: Fatih Sebzeci

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir