BU CHP…

Seçimler yapıldı, sonuçlar alındı ama siyasi tansiyon hala yüksek, hala gergin.

CHP, yeni bazı durumlara gebe, bünyesinden yeni bir parti doğabilir, mesela.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin aldığı oyların tamamı Sayın İnce’nin kişisel başarısı sonucu alınmış oy’lar değildir.

Birebir kişiler üzerinden siyasi bir analiz yapacağımıza CHP için şu söylenebilir; “CHP’nin sorunu genel başkan ya da atak lider sorunu” değildir.

CHP’nin esas sorunu kendini bulamamış olmasıdır. CHP, Önce siyasi yelpazenin neresinde olduğuna karar vermeli ve proje ve söylemlerini buna göre belirlemelidir.

CHP, Siyasi yelpazenin “sağ” tarafında ise CHP’ye gerek yok yeteri kadar sağ düşünceyi savunan parti var zaten. Siyasi yelpazenin “sol” kanadında ise, bu sağ söylemler neyin nesi, neden sağ kulvarda siyaset yapan partilere öykünüyor.

CHP, kendi içerisindeki tartışmalardan vakit bulup iktidarla, iktidarın argümanlarıyla yeterince uğraşamıyor.

CHP, böylesine, kendi içerisinde kavga eden, iktidarı yeterince ve halkı ikna edecek şekilde deşifre etmeyen/edemeyen bir görünüm sergilemeye devam eder, 1930 lu yılların politikalarının ötesine kendini taşımaz/taşıyamazsa halkın umudu olma vasfını hızla yitirecektir. Böyle bir tehlike hiç de uzak değildir.

CHP, Demokratların sancısı olmaya, gerçek bir sol parti olma hevesimizi kursağımızda bırakmaya devam ediyor.

Hatta şunu da söyleye bilirim uyguladığı politika, sergilediği duruş nedeniyle sol hareketin önüne engel koyan, sol’un atak yapmasını frenleyen de CHP’dir.

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …