Bu İlçede Turizm Unutulmuş!

İlçe halkının geçim kaynağının çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayandığı Çelikhan’da turizm neredeyse unutulma noktasına geldi.

Ancak arazi yapısının dağlık ve engebeli olmasından dolayı tarıma elverişli alanların oldukça sınırlı olduğu ilçede insanlar genellikle tütün ile uğraşırken, turizm bölgesi özelliği taşıyan Çelikhan’a yılda 20 turist dahi gelmiyor.

Bey Pınarı, Zerban Suyu, Havşeri Pınarı, Mestan, Recep Çayı, Çat Barajı, Koyun Pınarı Yaylası, Jari Yaylası ve Çelikhan İçmesi gibi önemli turizm bölgelerine sahip olan ilçeye ne yazık ki bir tek turist bile gitmiyor.

Yine önemli bir turizm kaynağı olan Yüzen Adacıklar’da Çelikhan’da kendi kaderine terkedilmiş durumda. Vatandaş “Yüzen adacıklar peşkeş çekiliyor” derken, adacıkların kurutulduktan sonra toprağının torf olarak kullanıldığını ileri sürülüyor. Yetkililerin turizm konusunda sessiz ve tembel kaldığını belirten Çelikhan halkı turizmden de beklediği getiriyi göremiyor. Çelikhan’ın doğası kadar kültürünün de çok güzel olduğunu ancak sahipsizlikten dolayı doğasının yok olma ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Çelikhanlılar, “İlçemiz kültür ve turizm açısından zengin bir potansiyele sahip, ancak Çelikhan’ın yok olmaya yüz tutmuş yüzen adacıkları neden halen kurtarılmıyor anlamıyoruz. Özel şirketler tarafından karaya yanaştırılmış adacıklar torf madeni olarak işlenmekte. Yine aynı şekilde Çelikhan Çat Barajında DSİ tarafından yapılması düşünülen projenin arazi suları için 700 metre tünele, çat barajının suyu alınarak cazibe yoluyla çat barajından Çelikhan’a su verilmesi için yetkililerden ses seda çıkmaması da bizi düşündürüyor. Deprem bahanesiyle yıkılan YİBO’nun yerine iki yıllık yüksek okul yapılması düşünüldüğü söylenmesine rağmen, onda da her hangi bir gelişme yok. Yetkililer tarafından açıklama yapılarak 2011 yılı sonunda Çelikhan-Yeşilyurt karayolunun biteceğini epram bahanesiyle eda yok  olanarafından ndaşları şu sözleri sarf ettiler. söylenmesine rağmen yolun 10 km’sinin bile halen ihalesi yapılmamıştır. Çelikhan vatandaşları ilçe sorunlarının saymakla bitmeyecek, ancak şu ana kadar Adıyaman’dan beklenen hizmeti görmediğimiz için, Çelikhan’da bir imza kampanyası başlatarak bir referandum yapılmasını ve Malatya’ya bağlanmayı istiyoruz” şeklinde konuştular.

Dağ İçmesi Bitmiş Durumda

Çelikhan’ın kuzey doğusun da bulunan Çelikhan İçmesi, ilçe merkezinden 19 kilometre uzaklıkta ve içmeye ilçe merkezinden ulaşım sağlanırken, bahse konu olan tesislerdeki bakımsızlık ne turisti ne de yerli halkı cezp etmiyor.

Çelikhan İçmesi, birçok hastalığa iyi geldiğinden sağlık turizmine önem verenler tarafından tercih ediliyor ve özellikle de il merkezi ve ilçelerden birçok insan buraya akın ediyordu. Gelen ziyaretçiler büyük sıkıntı çekerken, her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında çevre il ve ilçelerde şifa arayan vatandaşların akınına uğrayan bölge ne yazık ki deyim yerindeyse sahipsiz durumda. Çelikhan İçmesi’ne giden her vatandaş tesis olmamasından yakınıyor ve her tarafın pislikten geçilmediğini söyleyerek bir an önce yetkililerin Çelikhan İçmesi’ni sağlık turizmine kazandıracak tedbirler almasını istiyor. İlçeye maddi anlamda da katkı sağlaması beklenen içme, şu aralar kendi kendisini amorti bile edemezken, yetkilerin hala ne bekledikleri, ne zaman hizmet edecekleri merak edilen konuların başında geliyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir