Bu Senaristlere Birileri “DUR” Desin

TV kanallarında “ahlaksızlık” derecesinde gösterilen ikili ilişkiler uzmanları ayağa kaldırırken, özellikle vatandaşlar bu tür dizi filmlerin RTÜK tarafından gösterimden kaldırılmasını istediler.

Bir dönem “Kurtlar Vadisi” adlı dizi nedeniyle birçok genç istenmeyen olaylara imza atarken, Yaprak Dökümü ile devam eden, şu günlerde ise “Fatmagül’ün suçu ne” adlı dizideki tecavüz sahnesi ve yine Muhteşem Yüzyıl adlı filmlerdeki ahlak dışı sahneler ne yaızkki gençleri kötü yönde etkiliyor.

Çocukların bu tür dizilerden dolaylı da olsa mağdur kalabildiğini belirten uzmanlar, RTÜK’ün bu tarz dizilerin senaryolarını önceden kontrol etmesini ve önlem almasını istiyor.

Gelişim çağındaki çocuk ve gençlerin modelleme yöntemiyle bu görüntüleri kendilerine referans aldıklarını ifade eden uzmanlar, denetimin sıkılaştırılmasına vurgu yapıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan okul aile birliği başkanları, bir daha böyle olayların yaşanmaması için RTÜK’ü göreve çağırdı.

Okul aile birliği başkanları, bu konuda incelemelerin artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Çocuklar bu tür sahnelerden dolaylı olsa da maalesef mağdur kalıyor. Bu tür dizilerin çok seyredilmesi halinde bir süre sonra çocuklar bunları sıradan olaylarmış gibi görebiliyor. Bilgisayar oyunlarında da olduğu gibi. Böyle kötü örnekler çocuğun değer yargılarını etkileyebiliyor. Çocukları duyarsızlaştırabiliyor. Bu yüzden istenmeyen olaylar yaşanabiliyor” dedile.

Haber: Mustafa POLAT

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir