“Bu Sürecin Takipçisi Olacağız”

Kadınların ölümünden devletin sorumlu olduğunu söyleyen Eğitim Sen Adıyaman Şubesi Kadın Sekreteri Gülüzar Kılınç, “Erkeğin sokak ortasında kadına şiddet uygulamasına, sokak ortasında kurşunlaması ya da bıçaklayarak katletmesine “dur!” dememek suça ortak olmaktır” dedi.

Eril tahakkümün oyunlarını bozarak, tüm güçleri ve inançlarıyla mücadele edeceklerini ifade eden Eğitim Sen Adıyaman Şubesi Kadın Sekreteri Gülüzar Kılınç, “Nazliye Sincar’ın katili erkeğin bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını ve gerçek bir yargılamaya tabii tutularak hak ettiği cezaya çarptırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Dur dememek suça ortak olmaktır”

“1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, barış için mücadelenin, aynı zamanda eril tahakkümle ve bu tahakkümü mümkün kılan zihniyetle mücadele etmek olduğu bilinciyle alana giderken Nazliye Sincar tıpkı birkaç gün önce katledilen Nilüfer, Eda ve Pınar gibi erkek şiddetiyle katledildi” diyerek sözlerine başlayan Eğitim Sen Adıyaman Şubesi Kadın Sekreteri Gülüzar Kılınç şunları kaydetti; “Bu kadınların ölümünden devlet sorumludur. Erkeğin sokak ortasında kadına şiddet uygulamasına, sokak ortasında kurşunlaması ya da bıçaklayarak katletmesine dur dememek suça ortak olmaktır. Bir kadının kocası ya da herhangi bir erkeğe dair şikâyeti, görmezden geliniyorsa, bu şikâyetler üzerine harekete geçilmiyorsa devlet kadının ölümüne göz yumuyordur. Erkek egemen zihniyet tüm kurumlarıyla kadını kontrol ve gözetim altında tutuyorsa; her gün erkek egemen zihniyetin bir temsilcisi veya devletin bir sesi çıkıp ulu orta kadının ne yapması ve nasıl davranması gerektiği konusunda ahkâm kesiyor, yetkili ağızlar kadın haklarını, insan haklarından saymıyorsa, kadınları katleden erkekler mahkemelerde erkek yargı eliyle adeta ödüllendiriliyorsa kadına yönelik şiddet münferit değil sistematiktir. Her vesileyle kadına karşı ayrımcılığı körükleyen açıklamalar yapanlara dur demeyen, koruma talep ettiği halde kadını koru(ya)mayanlar bu cinayetlerin azmettiricisi değil de nedir? Örgütlü kamu emekçisi kadınlar olarak, kadına yönelik şiddete ve şiddete zemin hazırlayan ve yol verenlere isyan ediyor ve sesimizi yükseltiyoruz. Bir kadının daha katline tahammülümüz yok. Erkek egemen iktidara sesleniyoruz, kadının bedeni ve emeği üzerine kurmaya çalıştığınız tahakküme boyun eğmiyoruz. Bizi hapsetmeye çalıştığınız cendereyi yerle bir edebilecek güçteyiz. Bu zihniyeti değiştirmek, kadına yönelik şiddeti durdurmak ve yetkililerin bu konuda gereğini yapmasını sağlamak konusunda kararlıyız ve size rağmen varız. Eril tahakkümün oyunlarını bozarak, tüm gücümüz ve inancımızla mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Nazliye Sincar’ın katili erkeğin bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını ve gerçek bir yargılamaya tabii tutularak hak ettiği cezaya çarptırılmasını istiyoruz. Bu sürecin takipçisi olacağız.”

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir