Bükreş’teki Oturumda “Afrin Harekatı” Ele Alındı

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın Bükreş’te yapılan oturumda 20 ülkeden biri olan Türkiye’yi temsil etti.

Aydın; “Operasyonumuz Terör Unsurları Bölgeden Temizlenene Dek Sürecektir.”

Akdeniz Parlamenterler Asamblesi’nin (APM) 12. oturumu Bükreş’te gerçekleştirildi.

20 üye ülkeden parlamenterlerin katıldığı toplantıda Türkiye, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın başkanlığındaki heyet tarafından temsil edildi.

Romanya Parlamento Sarayı’nda dün başlayan APM toplantısının açılışında Romanya Senatosu Başkanı Calin Popescu Tariceanu ve Romanya Temsilciler Meclisi başkanı Liviu Dragnea ile Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu birer konuşma gerçekleştirdiler.

Akdeniz Parlamenterler Asamblesi oturumunda Akdeniz’de güvenlik, şiddet içeren aşırılık ve terörizm, ticari ve ekonomik işbirliği, iklim değişikliği ve insan haklarının korunması konuları ele alındı.

Toplantıya TBMM Başkanvekili Aydın, Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeleri AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ve HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan katıldı.

Toplantıda “Terörle Mücadele, Göç, İş Birliği ve Güvenlik” konularında bir konuşma yapan Aydın, Zeytin Dalı Harekatı, Kudüs meselesi ve göçmen sorununa değinerek Türkiye’nin gösterdiği insanüstü mücadeleye ve Batı’nın çifte standardına dikkati çekti. Aydın, “Kimse yanı başımızda olup biten gelişmelere, ulusal güvenliğimizi doğrudan ilgilendiren meselelere kayıtsız kalmamızı bizden bekleyemez. Bu koşullarda kendimizi korumak bir zorunluluktur. Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, Afrin bölgesindeki PKK/KCK/PYD – YPG teröristlerini etkisiz hale getirmek ve bu suretle dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak tarihinde Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmıştır.” dedi.

Sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığını da ifade eden Aydın, “Bu zaten, dış politikamızın temelinde yatan insani yaklaşımın da gereğidir. Suriye’deki savaş 7 yıldır sürüyor. Bundan en çok Suriye halkı ve komşu ülkeler zarar gördü. Türkiye olarak, Suriye’de gerek sahada sükunetin korunması gerek siyasi süreçte ilerleme sağlanabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı. Harekatın, terör unsurları bölgeden temizlenene dek sürdürüleceğinin altını çizen Aydın, “Amacımız asla ve asla toprak elde etmek değildir. Türk ve Suriye halklarının huzur içinde yaşamasını ve teröristlerin hem Türkiye hem Suriye’ye yönelik saldırılarını engellemek temel maksadımızdır.” diye konuştu.

ABD’nin vetosuna rağmen, Türkiye’nin öncüsü olduğu Kudüs kararının Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 21 Aralık 2017’de ezici çoğunlukla kabul edilmesine de değinen Aydın, “Bu, haklı davamızda yalnız olmadığımızı ispat etmiştir.” dedi.

Aydın, Türkiye’ye dönüşünde yaptığı açıklamada; “Oldukça verimli geçen bir programı geride bıraktık. Akdeniz -Pa dönem başkanı olarak ve aynı zamanda TBMM Başkanvekili olarak Bükreş ’e geldik ve aynı zamanda Akdeniz Parlamenter Asamblesi mensubu olan değerli milletvekili arkadaşlarımızla bir dizi program gerçekleştirdik. Orada genel kurulda Ülkemiz adına, başta göç sorunu olmak üzere, terörle mücadele, Zeytin Dalı harekatı konusu ve diğer mülteciler başta olmak üzere pek çok konuda Türkiye’nin düşüncelerini ifade ettik.

Bu anlamda bütün dünyayı samimi ve net bir duruş sergilemeye davet ettik. Ülkemizin kimsenin toprağında gözünün olmadığını tek amacımız bölgenin, sınırlarımızın ve orada yaşayan insanların huzuru, barışı olduğunu izah ettik. Genel kurul sonrasında ise, T.C Bükreş Büyükelçimiz Osman Koray Ertaş’a, Romanya Musiad Şubesi, TİKA, Türk Şehitliği, Yunus Emre Enstitüsü, TİAD Romanya Şubesine ziyaretlerde bulunduk. Bizleri Bükreş’te en güzel şekilde ağırlayan Başta Büyükelçimiz olmak üzere, bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …