Bunu yapmak ta para ile “Vatandaş yenisine 15-20 lira veremiyor”

Kitap Satıcılarından Mustafa Küçükkelepçe, yeni kitap fiyatlarının okuyucuyu bıktırdığının altını çizerek “ Okumak ta para gerektiriyor” dedi.

2014 yılında piyasaya sürülen birçok kitabın adını dahi bilmeyen vatandaşımız, 30 liraya kitap okuyamayacağının altını çizerken, kitapçı Küçükkelepçe “  En ucuz orijinal kitaplar 20-25 liradan başlıyor. 4–5 hatta 1 liraya kadar kitap var. Ancak vatandaşın okuyabileceği siyaset, tarih ve kişisel gelişim kitapları ile romanların fiyatları el yakıyor” dedi.

Kitap okuma oranının kitap satışlarıyla sınırlı tutulduğu ilimizde her ay binlerce korsan kitap okunurken, bir yandan da vatandaşa hak vermemek mümkün olmuyor. Asgari ücretin bile altında açlık sınırında yaşayan vatandaşımız ne kadar kitap okumaya çalışsa da bu pekte mümkün görünmüyor. Son günlerde piyasaya çıkan Murathan Mungan’ın Şair’in Romanı, Zülfü Livaneli’nin Serenat ve birçok yeni kitabın fiyatı 27 liradan başlarken, bu rakamlar en fazla 10–15 liraya kadar inebiliyor. “Yoksul’a okumak haram” diyerek kitap fiyatlarından dolayı yayımcılara tepki gösteren okuyucu kitlesi ve kitap satıcılarından Mustafa Küçükkelepçe “ Ben kitapçı olarak kitap fiyatlarının yüksek oluşundan dolayı şikâyetçiyim. Nedeni yazarlar ve yayımcılardır. Sadece elit kesim kitap okumuyor. Kitap okumak yoksul vatandaşın da hakkı. Fiyatların aşağı çekilmesi gerekiyor. Orijinal kitap fiyatları yüksek olunca vatandaş ta yasak ta olsa korsan kitaplara rağbet gösteriyor. Dolayısıyla bizler de dükkânımızda akşama kadar sinek avlıyoruz” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir