Büro Memur Sen Şube Başkanı Özşahin:“Vergi Haftasını Farklı Etkinliklerle Kutlamak İsterdik”

 

Büro Memur Sen Şube Başkanı Özşahin, Vergi Haftasını farklı etkinliklerle kutlamak istediklerini ifade etti.

Özşahin, yaptığı açıklamada, bölgede ve ülkede meydana gelen terör olaylarında şehit olan güvenlik güçlerine Allah’tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar, yakınlarına sabırlar  ve baş sağlığı diedi.

“Artık Analar ağlamasın, her yerde huzur olsun, barış olsun, özgürlükler olsun istiyoruz. Babalar işlerine, Çocuklar okullarına huzur ve güven içinde gitmesini istiyoruz” diyen Özşahin, şunları kaydetti:

“Bugün, unutulan Maliye çalışanlarının hakları için, emeği için, alın teri için buradayız. Bilindiği üzere her yıl Şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır. Bizde Büro Memur-Sen olarak Vergi Haftasını farklı etkinliklerle kutlamak isterdik. Ancak, ülkemiz gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturan vergileri toplayan, devletin bütçesini yapan, harcamalarını kontrol eden Maliye Bakanlığı çalışanlarının uğradığı hak kayıpları, verilmeyen hakları için bizleri eğlenmek yerine alanlarda eylem yapmak zorunda bırakmıştır”

Özşahin, şöyle devam etti:

“Ülke ekonomimizin can damarı olan vergi gelirlerinin düzenli olarak toplanması çok önemlidir. Bu büyük görev Maliye çalışanları tarafından yerine getirilmektedir. Gelir ve gider hesaplamalarında en küçük bir aksama yaşansa ülkemizin her alanı olumsuz yönde etkilenmektedir. Maliye çalışanları olarak, ülkemiz ekonomisinin sağlam temellere oturması için, vatandaşlarımız için, çocuklarımızın geleceği için gece gündüz demeden, mesai mevhumu gözetmeden büyük bir titizlikle çalışmaktadır.Milyarlarca vergiyi tahsil eden, ekonomiye yön veren Maliye çalışanları, önemli görevler icra etmesine rağmen maalesef emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Mali ve özlük haklarda geriye gidişler, ödenmeyen ek ödemeler ve fazla mesai ücretleri, bir türlü açılmayan sınavlarve daha birçok haksızlık nedeniyle çalışanların moral ve motivasyonu bozulmuş, çalışma heyecanı ve barışı yok edilmiştir.  Büro Memur-Sen olarak Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının uğradığı haksızlıklara artık yeter diyoruz. Bizler, tüm kamu çalışanlarına istediğimiz gibi Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının da alın terinin karşılığını istiyoruz.

Yeni Türkiye yolunda emin adımlarla yürümek istiyorsak, bölgemizde ve dünyada daha da güçlenmek istiyorsak, ekonomimizin daha üst seviyelere çıkmasını istiyorsak öncelikle ülkemizin ekonomisinin başında bulunan maliye ve gelir idaresi çalışanlarının sorunlarını bir an önce çözmeliyiz”

Sorun ve taleplere de değinen Özşahin, şunları söyledi:

“Vergi Haftası, bundan böyle ‘Vergi ve Maliye Çalışanları Haftası’ olarak kutlanmalı, çalışanlara birer maaş ikramiye verilmelidir. Mali sorumluluğu sebebiyle, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının ek gösterge ve özel hizmet tazminatı puanları arttırılmalıdır. Maliye Hizmetleri sınıfı oluşturularak, mevcut olan unvanların dışında yeni unvanlar ihdas edilmeli ve çalışanların maddi kayıpların önüne geçilerek personelin mağduriyeti giderilmelidir. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığında çalışanlar için kurum içinde görevde yükselme sınavı açılmamaktadır.  Kurum çalışanlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi için, Her unvan için Görevde Yükselme sınavı ile Gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı özel sınavları açılmalıdır. Bu sınavlara hangi birimde çalışıyorsa çalışsın şartları taşıyan herkes girebilmelidir. Sınavlar bir defaya mahsus olarak değil, ihtiyaç duyulduğunda açılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Bakanlık içinde unvanlar arasındaki maaş farkı adaletsizliği giderilmelidir. Sorumluluğuna göre maaşların artırılması için yasal düzenleme yapılmalıdır. 666 Sayılı Kararname ile elimizde alınan haklar geri verilmelidir.Tüm birimlerde fazla mesai  eşit ve adil bir şekilde  ödenmelidir. Yardımcı Hizmetler kadrosunda çalışanlara ek gösterge verilmelidir. Diğer kurumlarda olduğu gibi, Genel İdari Hizmetleri sınıfında çalışan şoförlere VHKİ kadrosu verilmelidir. Bu sınıfta olmayan şoförler ise aynı sınıfa alınarak bunlarada VHKİ kadrosu bir an önce tahsis edilmelidir.  Yardımcı Hizmetler sınıfında olup Engelli kadrosunda çalışanlar GİH sınıfına alınmalıdır. Bundan sonra bu kadrolarda çalışanlar için açılacak Görevde Yükselme sınavları merkez yerine taşrada yapılmalıdır. 4/C statüsünde çalışanların kadroya geçirilmeleri için Toplu Sözleşmenin 37. Maddesi gereğince DPB yapılan çalışmanın yasallaşması için Hükümete gönderildiğini biliyoruz. Bu statüde çalışanların kadroya geçirilmeleri için bir an önce yasal düzenleme yapılarak  kadrolarının verilmesini bekliyoruz. Kadroları verilinceye kadarda Ek ödemelerden dolayı mahkemeyi kazananların mahkeme kararına göre ek ödemeleri ödenmeye devam edilmelidir. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndaki şehit yakınları terörle mücadele kanunu kapsamında tahsillerine uygun kadrolara sınavsız atandı. Aynı uygulama, Maliye Bakanlığı’nda da hayata geçirilmelidir. Daha önce Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunduğu için çalışanların sorunlarını yakından bilen bir kişi olarak Sayın  Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın sesimizi duymasını bekliyoruz. Sayın Bakanımızdan Maliye ve Gelir İdaresi’nde çalışma verimliliğini, moral motivasyonunu arttırmak için saydığımız maddeleri dikkate almasını istiyoruz.

Haklı taleplerimiz, en kısa sürede uygulamaya konulmalıdır. Çünkü bu istediklerimiz kurum için, devlet için ekstra bir külfet getirmemektedir. Bu taleplerimiz yerine getirildiği takdirde, çalışma barışı yeniden sağlanmış olacak, Maliye Bakanlığıve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının ülkemiz ekonomisine katkısı artarak devam edecektir”

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir