Büyükaslan: “Her Şeyi Konuşmak İstemiyorum?”

Adıyaman Belediyesi tarafından imarla ilgili bir konunun mahkemeye taşınmasından sonra olayın detayları hakkında açıklamalarda bulunan Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, yaşanan sıkıntıların sebeplerini bir önceki belediye yönetimine atarken, olayın gerçek sorumlularının kim olduğu merak ediliyor?
Kamuoyunda konuşulan iddialara göre Adıyaman Belediyesi içerisinde bazı olayların cereyan etmesinden dolayı bir müdürünün istifa etmek istemesine rağmen, Başkan Büyükaslan’ın istifayı geri çektiği iddia edilirken, olayın gerçek yüzünün mahkeme kararından sonra ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.
Arsa sahiplerinin yer değişikliği konusunda mahkemeye başvurduğu iddialar arasında yer alırken, böyle bir olayın gerçek yüzünün adli makamların vereceği karardan sonra netleşeceği düşülüyor.
“Bizden yana fazla bir sıkıntı olmadı”
Cumhuriyet Mahallesi hastane yolu güzergahı Karadağ Ormanı yakınlarındaki arsa için belediyenin mahkemelik olduğunu belirten Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan şöyle konuştu; “Cumhuriyet mahallesindeki söz konusu olan yer 730 bin metre kare alanı kapsıyor. Bu yere bizden önceki dönemde de yani 2002 yılında imar uygulanmış, 18’inci madde uygulaması yapılmış. Bu madde uygulandıktan sonra bu konuyla ilgili sıkıntılar bir türlü dinmedi. Bizim dönemimizde bu sıkıntıları aşamadık. Eksik, yanlış, hatalı olan uygulamalar vardı. 2009 yılında bu olayı çözmek için tekrardan aynı imar uygulamasının ihalesini yaptık. Ancak ihaleyi yaptıktan sonra da yinede işi çözemedik. Çünkü bu işin çözüme kavuşması için bir uzlaşı olması gerekirdi. Bu durum 2011 yılına kadar devam etti. Daha sonra bu olay mahkemeye götürüldü, mahkeme ise kararı tekrardan bozdu. Geçenlerde bu alanı tekrardan ihaleye açtık. İhaleyi alan firmadan savunmalarını istedik. Düşük fiyat verdikleri için savunmalarını getirdiler. O alan geniş bir bölge. Orada vatandaşların bir mağduriyeti söz konusu. Bu tür imar uygulamaları yapılırken, tarafların alenen ve açık bir şekilde haber edilmesi lazım. Onları bu süreç içerisinde olaya dahil etmek gerekiyor. Yapılması gereken de buydu. Zannedersem geçmiş dönemde bu şekilde uygulama yapılmadığı için böyle bir sıkıntı yaşanmış. Bizim dönemimizde de bu alan için imar uygulaması yani 18’inci madde uygulandı ve bütün taraflara haber gönderiyoruz. Olayı kendilerine izah ederek, oradaki birçok kişi kendi aralarında uzlaşarak anlaşıyor. Bu konuda bizden yana fazla bir sıkıntı olmadı. Bizden önce 10 yılda yapılan imar uygulaması 3300 hektardı. Bu konuya çok itirazlar vardı. Bizim dönemimizde 755 hektar uygulama yaptık. İtiraz neticesinde bozulan alan yüzde 2 civarındadır. Bu uygulama bizim yaptığımız uygulama değil. 2002 yılında yapılan uygulama. Merak edenler İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne giderek özel bilgi alabilirler. Burada her şeyi konuşmak istemiyorum. Halen onun sıkıntısını çekiyoruz. O alandaki mahallelilerde de biliyor. Şuanda yeniden ihaleye çıktık. İhaleyi en uygun veren firmayı onaylıyoruz.”
Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir