Büyükelçi Nemrut Dağında Güneşin Doğuşunu ve Batışını İzledi

Bir dizi gezi ve temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Güney Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette ilk olarak Valilik Şeref Defterini imzalayan Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho, zengin bir tarih ve kültüre sahip Adıyaman’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Güney Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho’yu Adıyaman’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Büyükelçi Cho’ya Adıyaman’ın tarihi, kültürel değerleri ve sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Büyükelçi Kültür Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci refakatiyle Perrre Antik Kentinden başlayıp sırasıyla Karakuş Tümülüsü,Cendere Köprüsü ve Arsemia’yı  gezdikten sonra  akşam gün batımını dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağı’nda izlediler.

Nemrut Dağı milli parklar görevlisi Bilal Mente tarafından karşılandıktan sonra Mustafa Ekinci tarafından  Komagene uygarlığı  tarihçesi anlatıldı. Tarih bilgisi  bittikten sonra fotoğraf sanatçısı Bilal Mente güneşin batışını büyükelçinin avuçların içerisinde objektif kareleri içerisine aldı.

Daha sonra büyükelçi milli parklar görevlisi Bilal Mente’ye teşekkür edip  hatıra fotoğrafları çektikten  sonra Nemrut Dağı eteklerinde bulunan otelde konakladı.

Büyükelçi, daha sonra sabah saat 04.00 sularında Güneş’in doğuşunu izlemek için Nemrut Dağı zirvesine çıktı.

Güneşin doğuşunu izledikten sonra Büyükelçi Nemrut Dağı milli parklar görevlisi Bilal Mente’ye özel  açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi, “Çocukluğumdan beri Güneşin doğuşunu merak ediyordum. Bugün ilk kez Nemrut Dağı’nda  izledim. Güneşin doğuşunu izleme hayalimi dünyanın 8. Harikası olan  Nemrut Dağında  gerçekleştirdiğim için çok  mutluyum. Nemrut Dağı’nda Güneşin doğuşunu izlemek gerçekten muhteşem”dedi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir