“Çalışmalar Eksik ve Talepleri Karşılamaktan Uzak”

Kamu Personelleri Derneği (KAŞİP) Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Mustafa Turan, iş kanunundaki değişikliğe ilişkin, “Kamu şirket personeline samimiyet, güven ve istikrar ortamı bir an önce sağlansın” dedi.

KAŞİP Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Mustafa Turan, bir kurumun temizliğini yapan, güvenliğini sağlayan ve ekonomik veri girişlerini sağlayarak, hizmet üretenlerin asıl işi yaptığını söyledi.

“Taşeron işçi taslağında yapılmak istenen çalışmalar aslında yasada var”

Başkan Mehmet Mustafa Turan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çalışması yürütülen İş Kanunu’ndaki değişiklikler vasıtasıyla ucuza sağlık personelinin çalıştırılamayacağını ifade ederek, şunları kaydetti; “Taşeron işçiler tarafından açılan binlerce dava ve muvazaa kararı nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan kamu, hazırlanan taslakla bu sorunu da çözmeyi amaçlıyor. Soruyoruz, bu davaları kazanıp hak elde edenler ve onlara emsal teşkil edenler ne olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taşeron işçiye sendikalaşma, iş güvencesi ve statü verip bütün sorunları çözebilecekken basit maddelerle gündemi meşgul ediyor. Söylemlerden ibaret olan taşeron işçi taslağında yapılmak istenen çalışmalar aslında yasada var.”

“Kamu şirket personellerine samimiyet güven ve istikrar ortamı bir an önce sağlansın”

Söz konusu değişiklikte ön görülen bazı maddelere de açıklamasında yer veren Başkan Mehmet Mustafa Turan, şöyle devam etti; “Bizim talebimiz kadrodur ancak Meclis tavrını taşeron işçilikte bir düzenlemeden yana koymuş alt işverenlikte ısrar ediyor. Sendika konfederasyonlarının tepkisizliği bizleri sivil inisiyatif hakkında düşündürüyor, güvensizleştiriyor. Sendikalar bizden uzak durarak aslında kendini yok ediyor. Çalışmalar eksik ve talepleri karşılamaktan uzak. Bu olumlu eleştirileri yapmamızın sebebi devlette hizmet eden işçi ve emekçinin siyasal mecralara ters düşmemesidir. Emeğin karşılığı, zor yaşamak ve yarın işe gelme deyimi olmamalıdır. Kamu şirket personellerine samimiyet güven ve istikrar ortamı bir an önce sağlansın.”

“Kadro istiyoruz”

“Taşeron işçiler için 23 aydır bir düzenleme hikayesi almış başını gidiyor” diyen Başkan Mehmet Mustafa Turan, şöyle dedi; “Sendikal haklarımızı, iş güvencemizi, statümüzü, yıllık izinlerimizi, kıdem tazminatlarımızı, banka promosyonlarımızı, en önemlisi de açlık sınırındaki maaşlarımızı içeren 14 maddelik bu düzenlemelerden bir tanesi bile henüz uygulamaya girmedi. Bizler çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren unutulmuş işçileriz. Yasal haklarımızdan mahrum bırakıldık. Ama artık sesimizi duyurmak için sokaklara iniyoruz. Bu ülkede bizim de haklarımızın olduğunu hükümete ve tüm muhalefete duyurmak istiyoruz. Kadro istiyoruz. Ve bu bizim en doğal hakkımızdır. Büyük hedeflerle, büyük projelerle, büyük hayallerle ülkemizi yönetmeye başlayan hükümet temsilcilerimize problemlerimizi çözmek bir gömlek büyük geldi. Artık yeter, taşeronlaşma son bulsun,  kadro hakkımızı istiyoruz”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir