Çelikhan Dağ İçmesi Keşfedilmeyi Bekliyor

 

 

Çelikhan’ın kuzey doğusun da bulunan Çelikhan İçmesi, ilçe merkezinden 19 kilometre uzaklıkta ve içmeye ilçe merkezinden ulaşım sağlanırken, bahse konu olan tesislerdeki bakımsızlık ne turisti ne de yerli halkı cezp etmiyor.

Çelikhan İçmesi, birçok hastalığa iyi geldiğinden sağlık turizmine önem verenler tarafından tercih ediliyor ve özellikle de il merkezi ve ilçelerden birçok insan buraya akın ediyordu. Gelen ziyaretçiler büyük sıkıntı çekerken, her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında çevre il ve ilçelerde şifa arayan vatandaşların akınına uğrayan bölge ne yazık ki deyim yerindeyse sahipsiz durumda. Çelikhan İçmesi’ne giden her vatandaş tesis olmamasından yakınıyor ve her tarafın pislikten geçilmediğini söyleyerek bir an önce yetkililerin Çelikhan İçmesi’ni sağlık turizmine kazandıracak tedbirler almasını istiyor. İlçeye maddi anlamda da katkı sağlaması beklenen içme, şu aralar kendi kendisini amorti bile edemezken, yetkilerin hala ne bekledikleri, ne zaman hizmet edecekleri merak edilen konuların başında geliyor.

Konuyla ilgili konuşan Çelikhanlılar “ Ne yazık ki, Çelikhan gibi küçük bir ilçenin sosyoekonomik hayatını değiştirecek böyle bir kaynakta bir tek tesis bulunmamakta gelen vatandaşlar, haymalarda günlerini geçirmek zorunda kalmakta. Çelikhan İçmesinin içme suyu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Kürsüsünün 23.11.1981 tarih ve 1008/81 sayılı yazısında verilen rapor da şu hastalıklara şifa verdiği bilinmektedir; “Mide, bağırsak ve safra salgısının azaldığı hastalıklar, mide asidi azalması veya artmasına bağlı hazım bozuklukların da, gastrit veya ülser geçirmiş, ülser ameliyatı olan kişilerde, asabi nedenli ishaller ve kabızlıklar, karaciğerin ve safra kesesinin kronik nezlevi iltihap ve yetmezlikleri, safra kesesi ameliyatı sonrası şikâyetlerin de, şişmanlık, gut ve diabette, böbrek taşların da, barsak parazitlerin de kullanılması yararlıdır. Her gün yemeklerden evvel 150 veya 200 cc olarak içilmek suretiyle 3-4 haftalık kürler ciddi ve olumlu sonuçlar verdiği belirtiliyor. Böbrek taşlarında bu miktar sabahları 1000–1500 cc, akşam 500 cc olarak iki bölüm de yüklenme tarzın da ayarlamak idrar yolunun hareketliliği arttırdığı söylenmektedir. Kanamalı mide, barsak ülserleri, akut mide, barsak, karaciğer, böbrek, safra kesesi iltihapları, tümör ve barsak tıkanmaları, karaciğer ve böbreğin ileri yetmezlik hallerin de içme kürleri zararlıdır ve yasaklanmalıdır. Bu kadar öneme haiz olan dağ içmesi ilgisizlikten yakınmaya devam ediyor.

Haber: Mustafa POLAt

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir