Çelikhan Dağ İçmesi ve Mozaikler Gündemdeydi

Adıyaman İl Genel Meclisi, üyelerin sunduğu soru önergeleriyle kamuoyunun merak ettiği sorulara cevap arıyor. Verilen soru önergelerinde en dikkat çekenler arasında Çelikhan Dağ İçmesi ve Mozaikler oldu.

Adıyaman İl Genel Meclisi Ağustos ayı son toplantısını İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Can Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdi.

İl Genel Meclisi toplantı salonundaki Ağustos ayının 5. Birleşiminde Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan Kahta İlçesi Karadut Köyü Onevler Mezrasında bir göletin yapımı ile ilgili gerekli araştırma yapılması ve içme sularının sondaj kuyularında tüketilen enerji bedellerine dair raporlar okundu ve oylamaya sunuldu.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan Karadut köyü onevler göleti yapımı hakkında hazırlanan raporu komisyon başkanı Abuzer Yalvaç okudu. Yalvaç, “ Onevler mezrasında yaşayan vatandaşlarımızın başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Sürekli dışarıya göç veren köyde, tarım arazileri yeteri kadar sulama suyu olmadığından vatandaşlar ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Her yıl sulama suyunun azaldığı köyde, içme suyunda da ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Köy dağlık bölgede olduğu için kış aylarında yoğun bir kar yağışına maruz kalmakta. İlkbahar mevsimi ile birlikte eriyen karlar, dere yataklarında boşa akıp gitmektedir. Köyün güneyinde ve köye çok yakın bir mesafede bulunan derede yapılacak bir gölet, yıl boyunca köyün sulama suyu ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır. Son yıllarda köyde ekilen ceviz, elma, kiraz bahçeleri, organik tarımın güzel örneklerini ortaya koymaktadır. Ancak azalan su kaynağı ile birlikte daha da geliştirilmesi gereken bahçeler, birer birer korumaya başladığı görülmektedir. Su kaynağının azlığı nedeniyle zaman zaman köylüler arasında tartışmaların olduğu da öğrenildi. Hükümetimiz, özellikle kırsal kesimlerinin kalkındırılması ve dışarıya göçün engellenmesi çalışmaları takdire şayandır. Ülkenin birçok noktasında barajlar, göl ve göletler yaparak insanlarımızın refah seviyesini arttırmaktadır. İlimizde de bunun yansımasını fazlasıyla görmekteyiz. Bu kapsamda mevcut su toplama kapasitesinin yüksek olduğu Onevler mezrasında bir göletin yapılması elzemdir” ifadelerini kullandı.

Yol ve Su Komisyonu tarafından hazırlanan raporda ise Adıyaman İli Merkez ve İlçelere bağlı köylerde içme suyu temin edilen sondaj kuyularında tüketilen enerji bedelleri bundan önceki süreçte 4 ayda veya yılda 4 defa faturalandırılmaktaydı. Raporda köylülerin düzenlenen aylık fatura yerine yine aynı şekilde fatura düzenlenmesini istedikleri belirtildi.

TOPLANTILARA SORU ÖNERGELERİ DAMGASINI VURUYOR

İl Genel Meclisinin her ay düzenlediği toplantılarında Adıyaman kamuoyunun merak ettiği sorulara cevap araması takdir edildi.

İl genel Meclisi üyeleri tarafından meclise sunulan soru önergelerinde en dikkat çekeni Çelikhan Dağ İçmesi ve Adıyaman’da çıkarılan mozaikler oldu.

Hava sıcaklığının gün geçtikçe artması Adıyamanlıları serin alanlara ve mesire alanlarına yönlendirirken çevre illerde bulunan içmelere de vatandaşlar akın ediyor. Adıyaman’ın Çelikhan İlçesinde yer alan dağ içmesinin içler acısı hali tepkiye yol açarken, dağ içmesinin bir an evvel turizme kazandırılması gerektiğinin altı çizildi.
MOZAİKLERİN ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

Adıyaman kamuoyunun uzun zamandır konuştuğu konular arasında yer alan sosyal medyada TT olan mozaikler konusu İl Genel Meclisi üyelerinin de gündemindeydi. Üyeler, Gölbaşı ve Besni İlçesinde yer alan mozaiklerin araştırılmasını ve rapor haline getirilmesini talep etti.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir