Çelikhan ilçesinde ilçe Müftü Vekili Mehmet Ali Çetinkaya: “Kurbanları Dünyanın 7 Kıtasına Ulaştıracağız”

 

Çelikhan ilçesinde ilçe Müftü Vekili Mehmet Ali Çetinkaya, Diyanet işleri Başkanlığı bünyesinde her yıl düzenlenen vekaleten kurban kesiminin bu yılda yapılacağı açıklamasında bulundu.

Türkiye Diyanet Vakfı Çelikhan Şubesi Başkanı Mehmet Ali Çetinkaya, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Her yıl olduğu gibi 2015 yılında da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yurt dışında Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu düzenleniyor. Vekâlet yoluyla kesilen kurban etleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dünyanın 7 kıtasında bulunan fakir, miskin, kimsesiz, aç muhtaç, mahrum ve mazlum halklarına dağıtılıyor. Bu organizasyonun ümmet olmanın da bir göstergesidir”

Kurban edilecek olan hayvanların kurum tarafından dini kriterler açısından titizlikle seçildiğini belirten Çetinkaya, gönüllü görevliler tarafından kurban kesimi yapılan ülkelerde kurban etlerinin dağıtıldığını, Vekaletle kurban kesim organizasyonuna katılan vatandaşlar kurbanının kesildiğine dair, SMS, mail ve e-posta yoluyla haberdar edildiğini ifade etti.

Çetinkaya, güven ve itimat gerektiren bu organizasyonun Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ibadet titizliği ile istismara mahal vermeden yerine getirildiğini, bu nedenle milletin güvenini kazanan Diyanet İşleri Başkanlığının; 2012 yılında vekaletle Kurban Kesim Organizasyonunda 45 bin adet, 2014 yılında ise 135 bin adet kurban kestiğini dile getirdi.

İlçede de 2014 yılında 19 adet kurban kesimi yapıldığını aktaran Çetinkaya, “Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 2015 yılı Kurban organizasyonunda Kurban bedellerinin yurtiçi için 625 TL yurt dışı için 450 TL olarak belirlendi. Vatandaşlarımız vekâletle kurban için ilçe müftülüğümüze müracaat edebilirler. Bu yıl hayırsever ve merhamet yüklü Çelikhan’da vekâletle kurban kesim organizasyonuna büyük bir katılım bekliyoruz. Kurban bayramında kesilecek olan kurbanların ve yapılan bütün ibadetlerin Allah katında kabul edilmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir