???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Çelikhan Sular Altında Kaldı

Metrekareye 61 Kilogram Yağış Düştü

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde gece başlayan aşırı yağıştan dolayı meydana gelen selde 32 yerleşim biriminin yolu sular altında kaldı. Sel suları köprü ve menfezleri yerinden sökerek sürükledi.

Adıyaman’da etkili olan şiddetli yağmur hayatı felç etti. İlçenin neredeyse tüm köylerinin yolları ulaşıma kapandı. İlçede etkili olan yağışlar sele neden oldu. Sel suları dağlık bölgelerde heyelana neden oldu. Sel suları ilçeye bağlı köy yollarında köprü ve menfezleri yerinden söktü. Sel sularının geçtiği yollar ve arazilerde derin çukurlar oluştu.

Çelikhan ilçesine bağlı Mutlu, Yeşilyayla, Askerhan, Korucak, Karaçayır, Karagöl, Şerefhan, Bozgedik, Kalecik, Gölbağı, Aksu, Recep, İncirli, Yağızatlı, Yeşiytepe köyleri ve bağlı mezraları ile Sincik ilçesine bağlı İnlice Beldesi’nin köy grup yollarında yağıştan dolayı heyelan meydana geldi.

Bölgeye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Devlet Su İşleri (DSİ) ve İl Özel İdaresi ekipleri gönderildi. Olay yerine gelen ekipler hemen çalışma başlattı.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin de afet bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık ile birlikte incelemelerde bulunan Vali Abdullah Erin, ilçede kriz masası oluşturdu.

Can kaybının olmadığını söyleyen Çelikhan İlçe Özel İdare Müdürü Abdurrahman Öğüt, “Bu gece saat 3 buçuk sıralarında meydana gelen aşırı yağış nedeniyle ilçemiz köy yollarında büyük hasarlar oluştu. Özellikle Aksu, Recep, Yağızatlı, Yeşiltepe grup yolu, Bulutlu, Askerhan, Fatih, Karagül grup yolu, Gülbağ, Düzağaç, köy grup yolu, Çelikhan, Çatbarajı, İçmece köyü grup yolu, Şerefhan grup yolunun tamamında hasar oluştu. Çoğu köy yolumuzun menfezleri takınmış bazı yerlerde 80 metre uzunluğundaki menfezlerimiz de uçtu. Şu an sel götürmüştür. Yol açma çalışmaları hızla devam etmektedir” dedi.

SEL FELAKETİNDE ÖLEN VE YARALANAN YOK

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Çelikhan ilçesine bağlı köy ve mezralarda yaşanan sel felaketinde ölen ve yaralanan olmadığını söyledi.

Vali Abdullah Erin, Çelikhan Kaymakamlığı binasında sel felaketiyle ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Yağmur bekliyorduk Adıyaman olarak. Çelikhan Gerger ve Sincik ilçelerimiz toplam bir ayda alacağı yağışı dün gece itibariyle almış bulunmaktadır. Metrekareye 61 kilogram civarında bir yağış düştü. Bu da bizim Adıyaman’ın Nisan ayı ortalamasına denk gelen bir rakam. Yani Çelikhan’ın bir gecede almış olduğu yağış Çelikhan’ın 1 ayda almış olduğu yağışa eş değer. Sabahın ilk saatlerinden itibaren Çelikhan ilçesine bağlı 20 köy ve bunlara da bağlı 20’ye yakında mezramızın üç ayrı hattı grup olarak adlandırırsak bu grup köy yollarımızın tamamında ulaşımda problemlerin yaşandığını gördüm. Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız sabahın ilk saatlerinden itibaren il özel idaresi iş makineleri ve ekipleriyle birlikte sahadaydılar. İlk müdahaleleri gerçekleştirdiler. Ve şu an itibariyle grup köy yolunda yeterli miktarda iş makinemiz, teknik personelimiz, mühendisimiz ve AFAD Ekipleri sahadalar çalışıyorlar. Hedefimiz akşam olmadan bütün köylerimize geçici de olsa ulaşımı sağlamak ve ulaşılmadık bir yer bırakmamaktır. Bunu inşallah gerçekleştirmeye çalışacağız” dedi.

Selde can kaybı yaşanmadığını belirten Vali Erin, “Daha önce Samsat ilçesinde yaşanan deprem gibi cana gelmedikten sonra yola ve alt yapıya yönelik meydana gelen bu hasarlar, çok hızlı bir şekilde onarılır. Varsa zararları karşılanır. Devletimiz ve hükümetimiz bunu sağlayabilecek bu imkanlara, kudrete, idareye sahiptir” ifadelerini kullandı.

GSM ŞİRKETLERİ SINIFTA KALDI

GSM hizmeti sunan şirketlerin sınıfta kaldığını dile getirerek tepki gösteren Vali Erin, Çelikhan-Adıyaman yol bağlantısında Aksu-Recep köyleri tarafındaki yol ağına girdiklerinde hiçbir noktada iletişim imkanı olmadığını söyledi. Vali Erin, “Adıyaman Valisi olarak 6-7 aydır bu şirketlerin tamamına gerekli çağrıları yaptık. Gerekli yazılı uyarıları gerçekleştirdik. Sundukları hizmetin bedelini tahsilde çok hızlı davranan hassasiyet gösteren vatandaşlarımızın bu yörelerde ve bölgede artık vazgeçilmez bir hak niteliğinde olan haberleşme ve hizmete eksiksiz ve aksaksız şekilde sunmakla hükümlü olmalarını bilmeleri gerekiyor. Bu konudan dolayı telefon hizmeti veren şirketler sınıfta kalmıştır” cümlelerini kullandı.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir