Çelikhan TSM’den Bilgilendirme

Çelikhan ilçesinde Toplum Sağlık Merkezi (TSM) personeli, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.

TSM Personeli, Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında öğrencileri bilgilendirerek, çiftçilere broşür dağıttı.

Çelikhan’da görülen bu hastalığın tespit edilmesi ardından Toplum Sağlığı Merkezi personeli çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Konu hakkında açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fatih Kırmızı, “Toplum Sağlığı Merkezi personeli olarak halkımızı bilinçlendirmek amacıyla genel bir çalışma başlattık. Bu hastalık Ülkemizde ilk 2002 yılında görüldü. Kene hastalığı her yıl Mart ayında görülmekte olup Haziran ve Temmuz ayları arasında yoğunlaşmaktadır. Kırım-Kongo kanamalı Ateşin olduğu bölgelerde keneler, insanları direk ısırmasıyla ya da hayvanlar üzerindeki mikroplardan bulaşması oluşan ölümcül bir hastalık ve bu hastalık kolayca insanlara bulaşıyor. Özellikle çiftçilik ile uğraşan insanlarımızın hayvanların yanına giderken açık renkli giysileri giymelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

İlçede yapılan çalışmalarda kene hastalığı ile ilgili bilgilendirme toplantıları yaptıklarını belirten Kırmızı, “İnsanların kendi sağlığı için hayvanlara yaklaşmamalarını, tarlaya gittiklerinde yalın ayakla kenenin vücuda temas etmeleri halinde, kene ısırması sonrası keneyi direk elimizle çekip çıkardığımızda çıplak elle dokunan kişiye de bu virüs hastalığı bulaşıyor. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde o insanda halsizlik, iştahsızlık, ateş, vucut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal şikayetlerinden herhangi birini görürse zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir