Çelikhan Tütünü…

Çelikhan’da, Kaymakam başkanlığında mahalle toplantıları yapılıyor, bu toplantılara Belediye Başkanı, Jandarma ve emniyet müdürlüğü yetkilleri ve vatandaşlar da iştirak ediyor.Bu toplantılarda, Çelikhan tütününün önemi, korunması ve Çelikhanlıların belkide tek gelir kaynağı olan tütün ve tütüncülüğün geliştirilmesi üzerine söyleşiler yapılıyormuş.

Dışarıdan getirilen, kalite olarak Çelikhan tütününün gerisinde olan tütünlerin “Çelikhan tütünü” denerek satıldığı, Çelikhan Tütününe karıştırılarak karma harmanlar oluşturulduğu, bu konuda dikkatli olunması gerektiği vurgulanıyormuş.
Söze nerden başlasam diye düşünüyorum;
Bir yanda, daveletin bakan düzeyinde verdiği beyenatlarla “sarma tütünün ayakbağı olmaya başlandığı, denetleneceği, üretiminin kontrol edileceği, sınırlandırılacağı” ifade ediliyor.
Öte yanda, yerelde Çelikhan tütünün korunup, geliştirilmesini sağlayıcı tedbirlerin alınıp hayata geçirilmesi konuşuluyor.
Bir yanda, ülkede “serbest piyasa ekonomisi” uygulanıyor; “bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler” felsefesinin gereği yapılıyor, öte yanda Adıyaman’dan dışarıya satılmak üzere götürülen tütüne devlet tarafında el konuluyor.
Tütün, Adıyaman ve özellikle de Çelikhan İlçe çiftçisinin geçim kaynağı, hayat damarıdır.
Yetkililer zaman zaman verdikleri beyenatlar ve uygulamaya koydukları davranışlarla, çok uluslu şirketlerin ürettiği tütün mamüllerinin satış trendinin yükselmesine gayret ediyorlar.
Yükselen sigara fiyatlarına tahammülü kalmayan, satın almaya takatı yetmeyen vatandaşları adeta cezalandırıyorlar.
Tütün piyasası elbette kontrol edilmeli ama alınan tedbirler ülke tütün ekicisinin ve ülke içerisinde tütün mamullerini tüketen vatandaşlarımızın lehinde olmalıdır.
Demem o ki, iktidar Çelikhan yerelinde, Çelikhanlı çiftçilerin ve Çelikhan tütününün korunup, iyileştirilmesi konusunda verilen olumlu çabayı haber alırsa, birilerine bunun bedelini ödetir.
Söylemedi demeyin!

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir