“Cem Evlerinin Yasal Statüye Kavuşması Önerimiz Var”

Adıyaman Çelikhan ilçesi Pınarbaşı (Bulam) beldesinde BDP eş genel başkan yardımcısı Yüksel Mutlu ve yüzlerce kişinin katılımıyla Cem evi temeli atıldı.

Temel atma töreninde konuşan Mutlu,”Kürt halkının ve alevi toplumunun bir birine destek olması Türkiye’deki demokrasi sorunun çözülmesi demektir” dedi.

Adıyaman Çelikhan ilçesi Pınarbaşı (Bulam) beldesi Kurudere mahallesinde BDP Bulam belediyesi tarafında tahsis edilen araziye Cem evi temel atıldı. Temel atma törenine BDP eş genel başkan yardımcısı Yüksel Mutlu DTK Başkanlık divanı üyesi Nurhayat Altun BDP Semsur Malatya il, Çelikhan ilçe örgütleri Pir Sultan Abdal Kültür derneği Hacı Bektaşı veliAnadolu kültür vakfı, Alevi Kültür dernekleri EĞİTİMSEN Adıyaman Şubeleri Üryan Hızır Ocağı dedelerinden Ali Büyükşahin, Bulam Belediye Başkanı Mehmet Çalğan  ve yüzlerce yurttaş katıldı. Bulam Belediyesi tarafından arazisi tahsis edilen ve yapılacak olan Cem evinin temeli BDP eş genel başkan yardımcısı Yüksel Mutlu ve Üryan Hızır Ocağı dedelerinden Ali Büyükşahin tarafından atıldı.

Temel atma töreninin ardından Bulam da bulunan ve o bölgede yaşayan Kürt Alevilerin kutsal saydığı Zebran ziyaretinde program devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Bulam Belediye Başkanı Mehmet Çalğan,” Zerban efsanesini bildiğimiz kadarıyla her zaman iyiliklere dostluklara güzelliklere ve kardeşliğe vesile olmuştur. Değerli canlar Alevilik inancı tarih boyunca var olmuştur Alevilik yolu felsefesi ve yaşamı insanı temel alan bir yaşam bicimidir ve Alevilikte yetmiş iki millete aynı nazarda bakar. O yüzden bizler diyoruz ki bu ülkede insanların özgürce yaşabilmesi için insanların kendi dilerinin kültürünü özgürce yaşadığı bir zeminin oluşması demokrasiden bahsediliyorsa bunların olanaklarının sağlanması gerekiyor bizlerde burada Bulam Belediyesi olarak ve burada yaşayan halkımızın tamamının Alevi olmasından dolayı Alevi yurttaşlarımızın inançlarını yaşabilecekleri Alevilik yol erkânını yürütecekleri bir cem evinin temelini attık sizlerinde destekleriyle inanıyorum ki biz bu cem evimizi en kısa zamanda tamlayıp ibadete açacağımızın sözünü buradan sizlere veriyoruz”,diyen Çalğan,” Bulam belediyesinin Türkiye’de borçsuz belediyelerden biri olduğunun altını çizerken Bulam belediyesinin şefaf belediyecilik anlayışıyla yöneltildiğinin ve örnek belediyelerden biri olduğunu belirtti.

“21. yüzyılın başında artık bu elbise Alevilere de Kürtlere de uymuyor”

Çalğan’ın ardından halka seslenen BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu,”Bu ülkede aleviler, suniler, Süryaniler, Lazlar Çerkezler Kürtler, Türkler ve Araplar var burası bir mozaik bu mozaiği eğer kabul etmezseniz yirmi birinci yüzyılın başında artık bu elbise Alevilerde uymuyor Kürtlerde uymuyor. Biliyorsunuz bu topraklarda yedi aydır bir süreç yaşanıyor bu topraklarda sizlerde bu savaşın acısını ve tahribatını yaşadınız cenazelerin gelmediği yedi aydır kan ve gözyaşının akmadığı bu süreçte BDP sürecin aktif öznesidir. Sizden istediğimiz talep ettiğimiz şey barış ve çözüm sürecine destek olun bu sürecin ilerlemesi Kürt halkının alevi toplumunun haklarına kavuşabilmesi için gereklidir acildir ve ihtiyaçtır. Bunun için yeni yapılacak anayasa önemli bir misyondur. Biz BDP olarak anayasaya yaptığımız önerilerin içerisinde Alevilerin ibadetinin özgürce yapabilmesi için cem evlerinin yasal statüye kavuşması önerimiz vardır. Yine Kürt halkının haklarına kavuşabilmesi ve özgürlüğünü elde etmesi için sizlerin bu mücadeleyi aktif bir şekilde desteklemesi gerekiyor bizler uzun yıllardır Türkiye’deki tüm farklılıkların tüm etnik grupların ve Anlayışların kendini özgür ve eşit bir şekilde ifade edebilmesi için mücadele eden bir partiyiz ve mücadelemize devam edeceğiz,”diyen Mutlu,”işte barış ve çözüm süreci bunun için önemlidir ve bizlere olanak tanıyor. Bu olanağı kullanalım ve mücadelemizi yükseltelim Kürtler olarak aleviler olarak tüm farklılıklar olarak artık bir arada yaşayacağımız huzur ortamının oluşabilmesi için el ele verelim. Kürt halkının ve alevi toplumunun bir birine destek olması Türkiye’deki demokrasi sorunun çözülmesi demektir. Kürtler kurtulduğunda Alevilerde kurtulacak Aleviler kurtulduğun Kürtlerde kurtulacak meselemiz aynıdır bir zincirin halkasıdır meselemiz demokrasi meselesidir”diye belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından söylenen deyişlerle gençler semaha dururken semahın ardından Bulam belediyesi tarafında hazırlanan yemek gelen misafirlere ikram edildi.

Haber: Hatice Aydın

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir