Cemiyet Başkanlarından, ADYÜ’deki Basın Sansürüne Tepki

Adıyaman Üniversitesi kampus alanı içerisinde, Adıyaman’da Bugün Gazetesinin internet sitesine erişimin engellenmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman’daki gazeteciler cemiyeti başkanları, bir bilim yuvasında insanların haber alma özgürlüğünün elden alınmasına tepki gösterdiler.

Üniversitesinin internet sisteminde DNS ayarlarını değiştirterek bireylerin yönlendirmesini engelletme talimatı veren rektör M. Talha Gönüllü’ye tepki gösteren Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, bunun bir fikir alma, insanların haber alma özgürlüğüne engel olma suçu olduğunu savundu.

“Bu, insanların haber alma hürriyetini elinden almaktır”

AGAD Başkanı Aslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Üniversite gibi önemli bir kurumun başında olan bir kişinin insanların haber alma özgürlüğünü elinden almasını şiddetle kınıyorum. Cemiyetimin üyelerinin de içerisinde bulunduğu Adıyaman’da Bugün Gazetesi, kurulduğu günden bu yana sürekli olarak gerçekleri cesur bir şekilde yazarak hep halkın yanında olmuştur. Yaptığı her haber bu memlekete fayda amacı güden Adıyaman’da bugün Gazetesi’nin bundan sonra da bu çizgide yayın yapacağından hiç şüphem yoktur. Sadece ‘gerçekleri yazıyor’ diye bir basın organını internet ortamında sansüre uğratmak gibi bir hakka hiç kimse sahip olamaz. Adıyaman’da şimdiye kadar eşine benzerine rastlanmayan olayları son 4 yılda görmeye alışık olduğumuz Adıyaman Üniversitesi’nde bu son uygulamada bunlardan bir tanesidir. Rektör beyin bu tutumu basın camiasını derinden yaralamıştır. Bu sorun, sadece üniversitelerle alakalı internet adreslerine girişin serbest, diğerlerine girişin yasak olduğu şeklinde bir uygulama olsa anlayacağız ama onlarca haber sitesine erişim sağlanırken, sadece sırf kendileri aleyhine haber yapıyor diye bir haber sitesini engellemek acizlikten başka bir şey değildi. Rektör Gönüllü’nün sadece darbe dönemlerinde eşine rastlanır bir uygulamayı hayata geçirmeye hakkının olmadığını belirterek, bu ülkede ve bu ilde hiç kimsenin basını susturamayacağını belirtiyoruz. Böyle bir şeyi yaptığı takdirde bütün basını karşına alır. Zaten ilimize geldiği ilk günde sürekli olarak basını karşına almaya çalışan Gönüllü’nün son yapmış olduğu uygulama bardağı taşıran son damla olmuştur.”

“Üniversiteler, özgürlüklerin merkezi olmalı”

Üniversitelerin, özgürlüklerin ve hoşgörünün merkezi olması gerektiğini savunan GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Her türlü düşünce üniversite ortamında rahatlıkla konuşulabilmeli ve tartışılabilmelidir. Üniversitede görev alan öğretim görevlileri, memurlar daha doğrusu herkes eleştiriye çok daha açık olmalıdır. Bu açıdan değişik görüşlerin bilişim yoluyla veya kapılarını kapatarak, önlerine engeller konularak, farklı görüşlerin konuşulmasına, tartışılmasın tahammül etmemek, doğru bir davranış değildir.  Hoşgörülü ve eleştirilere açık olmak, eleştirilerden faydalanmak lazım.  Üniversitenin bu açıdan bütün kurumlara örnek olması lazım” dedi.

Rektör olayı yalanlamış!

Sansür haberi ile ilgili açıklamalarda bulunan ve haberi okuduktan sonra Adıyaman Üniversitesi Rektörüyle görüştüğünü söyleyen Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya ise Rektörün iddiaları yalanladığını söyleyerek, şunları dile getirdi: “Adıyaman’da Bugün Gazetesi’nin internet sitesine erişimin, Adıyaman Üniversitesi kampus alanı içerisinde engellendiği yönündeki haberiniz üzerine bizzat üniversiteye gittim. Rektör Talha Gönüllü’yle ve yetkililerle yapmış olduğum görüşmede böyle bir şeyin asla olamayacağını, eğer ki böyle bir şeyi yapan olduğu takdirde kendilerini bilgilendirdikleri takdirde her türlü yasal işlemi yapacaklarını söyledi. Böyle bir olayın olması halinde elbette ki, olaya tarafımca müdahalenin yapılması gerekir. Fakat üniversite içerisinde internet ortamında gazetenizin erişiminin olduğu görülüyor” diye konuştu.

Uzmanlardan Dişkaya’ya ve Rektöre yanıt!

Rektör Gönüllü’nün sansür haberini yalanladığını ifade eden AGC Başkanı Zeki Dişkaya’nın açıklamalarıyla ilgili bilgisayar uzmanlarından bilgi alan gazetemiz haber servisindeki arkadaşlarımız, şu bilgileri elde ettiler: “Özellikle kurumsal alanlarda tek noktadan verilen internetlerin sisteminde DNS ayarları yapılabilmektedir. Bu ayarlarda yapılan değişikliklerle, o internet ağını kullanan kimselerin yönlendirmesi çok basit ve kısa sürede yapılabilmektedir. Gazetemizin internet sitesi de istenilen sürede engellenip, istenilen sürede yeniden açılabilir.”

Bu kadar kolay işlenebilen bir sistemden dolayı günlerdir sitemize giriş yapamayan öğretim elemanlarının ve üniversite çalışanlarının ihbarını mı, yoksa üniversite yönetiminin “yalan” açıklamasını mı dikkate almalıyız?

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir