Çeşmeden Su İçen Kalmadı!

Bir dönem “Adıyaman’ın nesi meşhur” sorusuna “Suyu” diye verilen cevap ilimizdeki su satışlarına bakınca tarihe karışmış görünüyor.

Çeşmelerden akan suyumuzun temizliği, berraklığı ve tadı yerini hazır damacana suya bırakırken, Adıyaman’da yeni bir sektör haline gelen su satıcılığı aldı başını gitti. Neredeyse musluktan su içen insan sayısı dörtte bir oranında azalırken, doğal olaylar ve nüfus artışının bu konuda en önemli etken olduğu bildiriliyor. Yetkililer tarafından titizlikle hijyeni sağlanmaya çalışılan su her ne kadar berrak görünse de vatandaşlarımızın suyumuza güveni kalmazken, su satışı yapan bir esnafta günlük 200 damacanaya kadar satış yapılabildiği ifade edildi.

Mermer ocakları kırsaldaki suyu bozdu!

Adıyaman’da sayısı 20’yi geçen mermer ocaklarını içme suyu üzerindeki olumsuz etkisi yurttaşların canına tak etti. Ocaklar yüzünden suların kirlendiğini söyleyen yurttaşlar hatırlanacağı gibi eylem yapmışlardı. Adıyaman’ın Kömür Beldesi’nde, vatandaşlar yol kapatma eylemi yapmış,  20’nin üzerinde mermer ocağının içme suyunu bozmasına tepki göstermişlerdi. Kömür beldesi ile köy yolunu ulaşıma kapatan köylüler,mermer taşıyan tır haricinde diğer araçların da geçişine izin vermemiş, yapılan analizlerde ise çarpıcı bir sonuç ortaya çıkmıştı. Köylülerin kullandığı suda bakteri olduğu saptanmış, insan sağlığının bozulmasına neden olunmuştu.

İnsanlar korkuyor!

Özellikle küçük çocuk ve hastası olan vatandaşların ilk tercihi damacana su olurken, çeşme suyunda bakteri olma korkusu insanların alışkanlıklarına etki etmiş görünüyor. Su içerken dahi tedirgin olsan Adıyaman halkı, artık çeşmeden çok nadir su içerken su arıtma cihazlarında da satışlar patladı. Bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı su arıtma cihazları sadece çay ocakları ve kahvehanelerde bulunurken, şu an birçok eve girmiş durumda.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir