Çetin Tepe Barajı’nda Sona Gelindi!

Adıyaman’da Çetintepe Barajıyla, 293 bin 200 dekar Zirai Arazi Modern Sulama Sistemine Kavuşacak!

Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş olmak üzere 668 bin 160 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak Çetintepe Barajı inşaatının sonuna yaklaşıldı.

Fırat Nehri’nin en büyük yan kollarından biri olan Göksu Çayı üzerinde inşa edilen Çetintepe Barajı’nda inşaat çalışmalarda sona gelindi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi ve Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çetintepe Barajı’nın Eylül 2013′ te temelinin atıldığı ve temelden yüksekliğinin 116 metre olduğu öğrenildi.

Adıyaman ve çevre illerin özellikle hayali olan Çetintepe barajıyla milli ekonomiye yılda 217 milyon liralık katkı vereceği ve Çetintepe Barajının bir yıl sonra ekim ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Barajın bitmesi ile Harmancık Barajı, Çatboğazı Barajı ve Aksu Barajı ile birlikte Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ı kapsayan Gölbaşı Ovası, Araban Ovası, Yavuzeli Ovası, Besni Keysun ve Besni Kızılin ovalarında toplamda 668 bin160 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacağı öğrenildi.

Çetintepe Barajı’nda depolanacak su ile Kahramanmaraş da 94 bin 710 dekar, 293 bin 200 dekar Adıyaman ve 280 bin 430 dekar da Gaziantep sınırları içerisinde sulamanın yapılacağı öğrenildi.

Haber: Fatih Sebzeci

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyamanlılar Vakfı, Sezonun İlk “Öğrenci Buluşmaları”nı Gerçekleştirdi

Adıyamanlılar Vakfı, 2018-2019 burs sezonunun ilk öğrenci buluşmalarını gerçekleştirdi. Vakfın İstanbul Bağcılar’daki genel merkezinde yoğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir