Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Erdem’den Gazetemize Ziyaret

Çevre Ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Danışmanı Zekeriya Erdem gazetemiz ziyaret ederek, bakanlık ve Adıyaman Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak olan  “Şehir Kimliği” Çalıştayına davette bulundu.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Bilal Işık ile bir araya gelerek çalıştay ile ilgili merak edilenleri anlatan Bakan Danışmanı Erdem,  “İnsanın ve onu kuşatan maddi – manevi, canlı-cansız tüm çevrelerin, yaşadığı  ortamların “dün-bugün-yarın” boyutlarıyla ele alınması, geçmişin “hatıra” ve mirasının, bugünün “gerçekleşen”lerinin ve yarının “hayal” ve hedeflerinin birlikte  değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

“Ülke, bölge, şehir ve diğer alt birim yerleşim merkezleri bazında yapılacak tüm planlar, programlar; “kazanılmış değerleri koruma, “kaybedilmiş değerleri geri kazanma ve medeniyet yürüyüşümüzde bizi bir adım daha ileri, bir basamak daha yukarı taşıyacak “yeni değerler” üretme esasına göre yeniden ele alınmalıdır” diyerek sözlerine devam eden Danışman Erdem “ Giderek yaygın bir anlayış ve işleyiş haline gelen “çoğulcu-katılımcı demokrasi”  modeli de, “yerinden yönetim” metodu da; doğru tanımlama ve iyi planlama yapabilmek için, her yaşam biriminin tüm paydaşlarının “ortak akıl” ve “ortak irade” potansiyelini organize etmeyi gerektirmektedir. O İşte bu noktalardan hareketle; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke çapında tüm yerleşim birimlerine ilişkin gelecek vizyonunu ve altyapısını oluşturmak üzere “mekânsal planlama” sürecini yönetirken; şehre şehirlinin gözünden ve gönlünden bakmayı sağlayacak “çalıştaylar organize etmeyi, zaruri bir ihtiyaç olarak görmüştür. Çalıştayların içeriği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde gönüllülük esasına göre kurulan “Sempozyumlar ve Çalıştaylar Heyeti” tarafından belirlenmiştir. İçeriğin belirlenmesi sürecinde, bilim insanları, profesyoneller, bürokratlar, siyaset dünyası, basın,  yerel idareler ve STK temsilcileri gibi kesimlerin görüş ve önerileri esas alınmıştır. İçerik üç temel ayak üzerine bina edilmiştir. Bu kapsamda yapılacak olan çalıştayımıza katılmanız ilimiz için önem arz etmektedir” diye konuştu.

Işık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bilal Işık ise, çalıştaya katılmaktan dolayı duyacağı memnuniyeti dile getirerek “ Adıyaman için elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız. Mevzubahis Adıyaman ise gerisi teferruattır” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir