CHP Adayı Dr. M. Selçuk Tabak: “ Halkı Zenginleştireceğiz”

CHP Adıyaman milletvekili adayı Selçuk Tabak, Adıyaman ve ülke genelindkei halkın CHP ile daha da zenginleşeceğini söyledi.

Pazar günü gerçekleştirilecek olan genel seçimler için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren CHP Adıyaman milletvekili adayı Dr. M. Selçuk Tabak, sağlık ve eğitim başta olmak üzere birçok konuda reform yapacaklarını iddia etti.

Vatanı ve milleti için hiçbir zaman büyük fedakarlıklar yapmaktan kaçınmayan Adıyaman halkının her şeyin en iyisine layık olduğunu ancak bunun şu an döneminde gerçekleşmediğini sözlerine ekleyen Tabak, “Adıyaman ülkeye yaptığı büyük katkılarla hizmetin en iyisi hak eden bir il. Adıyaman’ın sorunlarının hepsini biliyoruz ve çözecek güce sahip olduğuma inanıyoruz. Bunun için de genel merkezimizin belirlediği seçim bildirgemizdeki maddelere büyük ilgi gösteren halkımız 7 Haziran günü tercihini CHP’den yana kullanarak, kalkınmanın ilk adımını atacaktır” dedi.

AKP iktidarı döneminde Adıyaman’ın büyük mağduriyetler yaşadığını ve sulama, teşvik, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere birçok sorunla boğuştuğunu yineleyen CHP’li Tabak şunları söyledi: “Bu ilin birçok sorunu var ama bir sağlıkçı olarak bana göre birinci sırada sağlık geliyor. Bende bir hekim olarak bunu çok iyi biliyorum. Adıyaman’a geldiğimde 12 Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı vardı. Bugün hastaneyi döndürecek kimse yok. Gelinen nokta felaket! Bunu kime anlatabiliriz ki? Ülkede olduğu gibi Adıyaman’da da sağlık iflas etmiş durumda. İnsanların sağlıklarından, zamanlarından, aile yaşamlarından, çocuklarından, vakitlerinden feragat ederek döndürülmeye çalışılan bir sağlık sistemi var. Gece 01.00’da insanlar dışarıda bekletiliyor. Sabah sıra almak için 04.00’te gelen, karda kışta gelen, soğuk sıcak demeyen Adıyamanlılara reva görülen sistem şu an bu. Bu insanlar sırada bekliyorlar ve diyorlar ki “biz muayene sırası alamadık”. Eşi oraya gelemediği için, yaşlı teyzeler geliyorlar. Bu manzaralar içimizi kanatıyor” diyerek göreve layık görülmeleri halinde sağlıktaki bu aksaklıkları ortadan kaldırmak için var güçleri ile çalışacaklarını söyledi.

“Devlet halkını soyuyor”

“Her platformda sağlık alanında büyük çığırlar açtıklarını söyleyen AKP iktidarı halkımızı sağlıktaki yanlış sistemden dolayı soyup soğana çeviriyor” diyerek sözlerini sürdüren Tabak, Adıyaman’da nasıl sağlık iflas etmişse ülke genelinde de halkın aynı sistemle yoksullaştırıldığını belirterek şunları söyledi: “AKP’liler ‘sağlıkta dönüşüm’ diyorlar, iyi olduğunu söylüyorlar ama durum hiç de öyle değil. Biz bunu en başından beri söylüyoruz. Sağlıkta çığır açtıklarını söyleyenlerin, sosyal devleti getirdiklerini dillerinden düşürmeyenlerin sağlığı getirdiği durumu biraz açmak istiyorum. Bugün bir vatandaşımız hastalandığında ve randevu almak için ‘Alo 182’yi aradığında 4 TL ücret ödeyerek soyulma işleminin ilk adımını atıyor. Yani her hasta için alınan her randevunun fiyatı 4 TL olarak belirlenmiş durumda. Doktor olsun yada olmasın bu para hastadan kesiliyor. Eğer hastamız randevu almadan AKP’lilerin o çok methettikleri ‘Aile Hekimi’ sistemi ile Aile Hekimine muayene olmak isterse bunun da bedeli 2 TL. Hastaneye gitti, Acil Servislerde ‘Yeşil Alan’ uygulaması için 5 TL, yine Acil Servislerde ilaç yazılmasının bedeli +5 TL, uzman doktorlara muayene olduklarında ise 8 TL daha farkında olmadan halkımın hesaplarından kesiliyor. Üniversite hastanelerindeki uzman doktor fiyatı ise 15 TL. Laboratuarlar ve tetkikler içinde hastalardan fark alan devlet, 10 gün içerisinde aynı branşta farklı hastanelere gidip muayene olmanın bedelini ise 5 TL olarak belirlemiş durumda. Hastanelerde özel odalarda kalmanın bedeli ise 50 TL’lik farkla başlıyor. Ameliyat için de ücret farkı alınmadan hasta sağlığına kavuşturulmuyor. Muayenelerden sonra da çile bitmiyor. Eczaneden ilaç almak isteyen hasta ilaçlar yazıldığında yüzde 20 fark ödüyor. Hastadan, muadil ilaçlar için de fark alınıyor ve ayrıca 3 kutuya kadar her bir ilaçlar için 3’er TL, üç kutudan sonraki her bir kutu içinde 1’er TL ücret alınıyor. Birde özel hastane durumu var. Özel hastanelerde muayene başına 12 TL katılım payı alınıyor. İşte size AKP’nin çığır açtığını söylediği sağlık politikası. Halkımız yıllardır bu ödemelerden bihaber şekilde soyulmuş.”

“Adıyaman’da sorunlar dağları geçti”

“Sağlığın yanında ulaşım da büyük bir sorun var” diyerek sözlerini sürdüren Tabak, “Adıyaman’ın komşu illere ve ilçelerine olan bağlantı yollarının bir türlü tamamlanamaması ve yine il içerisinde bulunan turistik değerlere giden yolları bozuk. Bu Adıyaman’ın ulaşımda geldiği noktayı ortaya koymakta. Ulaşım medeniyettir. Ancak Adıyaman’ın medeniyete giden hiçbir yolu AKP hükümeti döneminde yapılmadı. Yapılanlarda kısa sürede ya çöktü yada yeniden bozuldu. Adıyaman-Gaziantep, Adıyaman-Malatya ve Adıyaman-Şanlıurfa yolları halen ya proje aşamasında ya da yıllardır yapım aşamasında. Adıyaman-Gölbaşı, Adıyaman-Besni, Adıyaman-Çelikhan, Adıyaman-Gerger, Adıyaman-Sincik, Besni-Gölbaşı yolları yıllardır yapılmayı bekliyor. Duble yollar Adıyaman’a bir türlü ulaştırılamadı. Bu şekilde mi AKP ulaşımda çok iyi noktada? Seçilmemiz durumunda, ulaşım sorununu çözmek için birlikte çalıştığımız bir ekibimiz var, bu ekibimizin hazırladığı projeleri hayata geçirerek, Adıyaman’ımızın güzel insanlarının mağdur bırakıldığı yollara kavuşturacağız. Yapılmayan yada halen ihaleye çıkmayı bekleyen bütün bağlantı yollarını tamamlayacağız. Bir ilçesinin ve onlarca köyünün sular altında kalmasına neden olan GAP Projesinden sadece siyasi beceriksizlikten dolayı faydalandırılamayan Adıyaman’ın bu mağduriyetini sona erdirmek her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bu Adıyaman’ın ve Adıyamanlıların hakkı! Her seçim gelip Adıyaman’ından rekor düzeyde oy alacaksın, sonra da bu ilin o vefakar halkına bir damla suyu reva görüp onların il il, bölge bölge mevsimlik işçi olarak gitmesine sebep olacaksın, yok öyle AKP! Bu konuda da hazırlıklarını tamamladığımız projelerimiz ile Adıyaman’ımızın topraklarını suya kavuşturup, tarımsal ekonomide kalkınmasını sağlayacağız. Bununla birlikte, 2009 yılından bu yana çıkarılan teşvik yasalarında hep mağdur edilmiş olan Adıyaman’a yapılan haksızlıklar, bu ilde sanayiyi de bitme noktasına getirmiştir. Şu an Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi bir depo görevi görmektedir. Teşvikteki adaletsizlikten dolayı yüksek olan maliyetleri kaldıramayan fabrikalar pılını pırtını toplayıp 6. Bölge illeri olan komşularımıza gitti. Buradaki boş binalarda ildeki büyük marketlerin deposu olarak hizmete devam etmeye başladı. Bu çok vahim bir burum! Bu konu ile ilgili hazırladığımız dosyamızı ilgili bakanlıklarla paylaşıp, Adıyaman’a yıllardır yapılan haksızlıkların giderilmesini isteyeceğiz ve takipçisi olacağız. Ayrıca yine hazırladığımız projemizde, 5084 sayılı teşvik yasasının sona ermesi ile daha avantajlı olan 6. Bölge illerine giden nitelikli yatırımcıların tekrar Adıyaman’a dönmeleri için çeşitli imkanlar sunacağız. Bunların hepsini biz yapacağız. Çünkü biz, Adıyaman’ın ve Adıyamanlıların hizmetin en iyisini hak ettiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir