CHP Adıyaman İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi: “Öğretmenlerimiz yoksulluk sınırının altında yaşıyor”

 

CHP Adıyaman İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi, öğretmenlerin toplumun aydınlık yüzü olduğunu belirterek, eğitim emekçilerinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi.

Tanrıverdi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, eğitimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

Bilişim çağında eğitimin öneminin katbekat arttığını belirterek, “Ülkemizde, mevcut iktidar tarafından bir siyasi malzeme olarak kullanılmaktadır. Nitelikli kamusal eğitimin desteklenmesi gerekirken devlet okulları yerine özel okulların teşvik edilerek eğitimin paralı hale getirilmesi, kamusal eğitim hizmetini veren öğretmenlerin değersizleştirilmeye çalışılması, geleceğimizi etkileyecek en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Öğretmenler, toplumun aydınlık yüzüdür. Evrensel değerlerin, barışın, kardeşliğin, insan hakları, emeğin hakları ve demokrasiye saygının yerleşmesi için uğraşan eğitim emekçileridir.” dedi.

Eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlerin, Dünya Öğretmenler Günü’nü bu yıl da diğer ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla daha mutsuz karşıladığını söyleyen CHP İl Başkanı Tanrıverdi, “Türkiye’deki öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları geçtiğimiz yıllar içinde sürekli gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, siyasi kadrolaşma, 4+4+4 sonrası yaşanan okul dönüşümleri, özür grubu atamalarında yaşanan sorunlar, eğitim yöneticilerinin sendikal siyasal referanslara göre belirlenmesi, yaşanan sorunları daha da arttırmıştır. Öğretmenlerimize, üniversitelerde görev yapan akademisyenler ve diğer üniversite personeline insanca yaşayabilecekleri, nitelikli hizmet verebilecekleri çalışma ve yaşama koşulları yaratılmalıdır. Bunun için de başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakları, insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmelidir. Kaybedilme noktasına gelen mesleki saygınlığın yeniden kazanılması için öğretmen yetiştirme ve istihdam politikalarının uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla ele alınması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. CHP olarak, dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor, öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir