CHP Merkez İlçe Başkanı Çavuş’tan AESOB’a Ziyaret

CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, AESOB Başkanı Ziya Duranay’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Çavuş, “Ahilik demek esnaf dayanışması anlamına gelen arapça bir sözcüktür. Dolayısıyla bizde ilimizin esnaflarının tamamını gezemeyeceğimize göre başkanlarımız Ziya Duranay ve Kasaplar Odası Başkanı Nuri Anaç’ı ziyaret ettik” dedi.

Küçük ölçekli esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini aktaran Çavuş, şöyle konuştu:

“Özellikle banka girdileri noktasında esnaf çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Çok yüksek vergi rakamları, bağkur borçları esnafın belini bükmektedir. Bu sorunlar göçün asıl sebebidir. Hükümete düşen bir şey var, acil eylem planını harekete geçirmek. Acilen bağkur primlerinde indirime gitmek, esnafın vergilerinde indirime gitmek, küçük ölçekli esnafın yaşayabilmesi için mikro anlamda market zincirlerinin Adıyamanın dışına çıkartılması, projeler yaratmak önceliği olmalıdır. Her mahalle başında market zincirinin açılması küçük esnafı bitirir noktaya geldi. Küçük esnaf bir bardak, bir çay alacağımız yer olarak görülmemelidir. Geçmişte küçük esnaf demek mahallemizin bakkalı demek, çocuğumuz okuldan geleceği zaman anahtarı güvenle bırakacağımız yer demektir. Paramız olmadığında rahatlıkla gidip alış-veriş yapacağımız yer demektir. Gidip mahallenin sorunlarını konuşabileceğimiz bir yer demektir. Bu tür esnafların yaşaması  hem psikolojik anlamda hem sosyal anlamda hem de siyasal anlamda ülkenin barış ve sevgi ortamına katkı sağlayan yerlerdir küçük esnaflar”

AESOB Başkanı Ziya Duranay ise şöyle konuştu:

“Ahilik dediğimizde kardeşlik, birlik, beraberlik, ifadesini anlamlandırıyor. Ahilik teşkilatımızın Osmanlıdan tutunda bugünümüze kadar yansıyan birlik ve beraberliği yürütmemiz gerekiyor. Küçük esnafa sahip çıkmamız gerekiyor. Bu kültürü yaşatmamız gerekiyor. Tabi ki küçük esnafımız bu konuda Adıyaman’ın temizliğinde hizmeti olan, mahallenin kültürünü hastasına  sahip çıkan esnafımıza sahip çıkılması gerekiyor. Zincir marketler esnafımızı zarara uğratmaktadır. Bu sermayenin dışarı gidince ilin ekonomisi zayıf duruma düşüyor. Bu konuda bizim esnaf sanatkârımıza sahip çıkarak onlardan alış veriş ederek onlara sahip çıkarak, bu ekonominin canlanması yardımcı olmuş oluruz”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir