CHP’yi Ayakta Alkışladım

Dün bu ülkede, demokrasi adına çok güzel bir adım atıldı.

Altı ay önce Meral Akşener başkanlığında kurulan “İYİ” Partinin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak erken genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılıp katılamayacağı Yüksek Seçim Kurulunda tartışma konusu olmuş ve seçime giremeyeceği konusunda kuvvetli bir ihtimalin belirmesi üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP’den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Partiye geçmiştir.

Böylece İYİ Parti mecliste grup oluşturabilecek, Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için yüz bin imza toplanmasına gerek kalmayacaktır.

İYİ Parti, milliyetçi, muhafazakâr, Atatürkçü bir partidir. Bu özellikleriyle AK Parti, MHP ve CHP tabanından oy alacaktır.

CHP, kendi tabanından anlamlı oy alma ihtimali belli ve sabit olan İYİ Partinin seçimlere katılmasını sağlayarak örnek bir davranış sergilemiş ve bu ülkede demokrasinin şaha kalkmasına katkı verecek bir davranışın mümessili olmuştur.

Birileri bunu siyasi beklenti atraksiyonu sayabilir; olsun bu demokrasi adına çok olumlu bir davranıştır.

Halk içinde şöyle deyiş vardır; “ beyaz bir itin bile pamukçuya zararı vardır.”

Bu doğrudur ama küçük hesaplarla ülke yönetilemez.

Şartları yerine getiren her siyasi parti seçimlere girmeli/girebilmeli ve seçimlerde diğer partilerle özgürce yarışmalıdır.

Hatta seçim barajı da kalkmalı, her görüşten insan, seçilecek düzeyde oy alabilmişse meclise girebilmeli, mensup olduğu düşüncenin mecliste temsil edilmesini sağlamlıdır.

Ülkemize demokrasi bütün kurum ve kurallarıyla gelmelidir.

Bu ülke insanının da diğer gelişmiş ülke insanları gibi ileriye demokrasiyi yaşama hakları vardır.

Yıllardır CHP nin yaptığı ve başardığı ve de takdir topladığı iki aktivite, adalet yürüyüşü ve seçime girebilmesi için İYİ Partiye verdiği anlamlı destektir.

P ve Kılıçdaroğlu bu davranışıyla büyük teveccüh yaratmış ve demokrasinin teminatı olduğu yönünde güçlü bir irade sergilemiştir.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …