Çiftçilere Hastalık ve Yabancı Otlarla Mücadele Eğitimi Verildi

Kahta ilçesinde Ziraat Odası tarafından çiftçilere Hastalık ve Yabancı Otlarla Mücadele Eğitimi verildi.

Kahta Ziraat Odası Başkanlığı, özel bir ilaç firmasıyla beraber organize ettiği hububatta ve nohutta hastalık ve yabancı ot ile mücadele konulu çiftçi bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Çiftçi bilgilendirme toplantısına ilçe tarım müdürlüğü personelleri, Gap Teyap Adıyaman il temsilcisi, Şanlıurfa il Teknik Destek Uzmanları  Ziraat Mühendisi Emin Bayram, Ziraat Mühendisi Şeref Esin, Adıyaman il Teknik Destek Uzmanı Ziraat Mühendisi Mehmet Nuh Çetgen, muhtarlar ve çiftçiler katılım sağladı.

Açılış konuşması yapan Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, konuşmasında, “İlçe tarım müdürlüğü personelleri ve Kahta Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileriyle beraber bugünlerde yaptığımız arazi kontrollerinde septorya hastalığı, afit ve bit zararlıları gördük. Bu doğrultuda BASF firması yetkililerle görüşüp hububat ve nohutta hastalık ve yabancı ot ile mücadele konulu eğitimin verilmesi gerektiğini uygun gördük”dedi.

– ÇİFTÇİLERE UYARI

Çiftçilere uyarıda da bulunan Turanlı, “Alacağınız zirai ilaçların ruhsatına ve orijinalliğine ve ilaç aldığınız yerin bakanlıkça yetki verildiğine dikkat ediniz. El altında satılan zirai ürünlere itibar etmeyiniz. Biz Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin hububat ve nohutta görülebilecek her tür olumsuz durumun kontrolünü birimimizde görev alan tarım danışmanların her zaman çiftçilerimizin hizmetinde olduğumuzu ve arazi kontrollerini yaptığımızı belirtmek isterim. Tüm katılımcılara bu toplantıya katıldıkları için teşekkür ederiz”diye konuştu.

Teknik Destek Uzmanları, çiftçilere bu dönemde ürünlerinde görülebilecek hastalıklar (septorya,pas),zararlılar ve  yapancı ot çeşitleri, arazideki durumu ve ürüne olana zararı karşısında  yapacakları mücadele, ilaçlama yapılacağı zaman ilaçlama kalibrasyonu, ilaçların etki süresi hakkında katılımcılara bilgi verdiler.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …