Çiftçinin Emeği Kül Oldu

Yangın 12 Köyü Sardı

 

Adıyaman’da çıkan yangında binlerce ekili ve dikili alan alevlere teslim oldu.

Yangın, Adıyaman-Şanlıurfa kavşağındaki arazilerde meydana geldi.

İddiaya göre, anız alanında bilinmeyen nedenden dolayı yangın çıktı. Kısa sürede rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, Adıyaman’a kadar büyüyerek devam etti. Olay yerine onlarca itfaiyenin gittiği bölgede, çiftçilerde traktör ve iş makineleri ile yangına müdahale etti.

Ekili tütünlerin ve bahçelerdeki binlerce ağacın yandığı yangın, söndürülmeye çalışılıyor.

Adıyaman’da sabah saatlerinde anızlık alanda çıkan yangın 12 köyün etrafını sardı. Adıyaman merkeze bağlı Yarmakaya (Çakal) köyü yakınlarında bir tarlada sabah saat 08.00’de yakılan anız ile başlayan yangın, 15 bin dönümlük alana yayıldı. Adıyaman Belediyesine ait 6 itfaiye ekibi ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait 2 itfaiye ekibi yangına müdahale etti. Rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangın, kısa sürede Şanlıurfa yol ayrımının bulunduğu yerleşim birimlerini tehdit etmeye başladı. Merkeze bağlı 12 köyün etrafını saran yangında meyve ağaçları ve tütünler zarar gördü. Ekinlerin zarar görmemesi için tarlaları traktörlerle süren köylüler, yangının köylerine sıçrama ihtimaline karşı bütün çabalarını sürdürdüler.

ANIZ YANGINI 15 SAAT SONRA SÖNDÜRÜLDÜ

Sabah saatlerinde başlayan ve 12 köyün etrafını saran anız yangını, 15 saat sonra söndürülebildi.

Adıyaman merkeze bağlı Yarmakaya (Çakal) köyü yakınlarında bir tarlada yakılan anız ile başlayan yangın rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Yaklaşık 15 bin dönümlük alana yayılan yangın, kısa sürede büyüyerek binlerce dönümlük alana yayıldı.

Adıyaman Şanlıurfa yol ayrımının bulunduğu yerleşim birimlerine sıçrama ihtimali olan yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra köylüler de müdahale etti. Köylüler bir taraftan ekinlerin zarar görmemesi için tarlaları traktörlerle sürdü.

Meyve ağaçları ve tütünlere zarar veren yangın itfaiye ekiplerinin 15 saatlik çalışmasının sonunda kontrol altına alınarak söndürüldü.

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir