Çiğköftenin Adı Adıyaman, Malzemesi Urfa

Namı Dünya’ya yayılan Adıyaman çiğköftesiyle ilgili şok gerçek ortaya çıktı. Adı son günlerde tescillenecek ürünler arasında yer alan çiğköftenin malzemesinin başka illerden alındığı açıklandı.

Adıyaman sofralarının vazgeçilmez ürünü olan çiğköftenin ürünleri farklı illerden alındığı ileri sürüldü. Çiğköfte malzemesi olarak kullanılan bulgur, biber, nar ekşisi gibi malzemeler çevre illerden Adıyamanlı esnafa geliyor. Adıyaman’da da üretilen bu ürünler pazarda kendisine yer bulmayınca çiğköftenin malzemesi de başka illerden gelmiş oluyor.

Türkiye’nin birçok noktası ve Avrupa’ya nam salan Adıyaman çiğköftesinin ürünlerinin şehrin üreticilerinden alınmasıyla birlikte ekonomik anlamda ivme kazanılması bekliyor.

Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, çiğköfte imalatçılarının ürünlerini Adıyaman’dan almasıyla ekonomide zirve yapılacağını kaydetti. Alan, konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapıldığı belirterek, “Bulgur, biber ve nar ekşisi üretimi Adıyaman’da da yapılıyor. Hem de birçok kente göre daha lezzetli. Adıyaman’da üretilen ürünlerle çiğköftenin tadı da daha başka oluyor. Konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Kâhta ilçemizde bir çiğköfte fabrikası kurulacak, Adıyaman veya diğer ilçelerimizden birine de salça fabrikası kurulması şuan gündemde. Eğer bu fabrikalarda kurulursa ürünler tamamen Adıyaman’dan alınmış olur. Zaten mevcutta biber fabrikalarımız var. Bulgurda üretiliyor. Nar ekşimizde oldukça güzel. Eğer çiğköfte malzemesi satan esnafımız ürünlerini Adıyaman’dan alırsa sorunumuz kalmaz.”dedi.

HAM MADDEYİ ADIYAMAN’DAN KARŞILASINLAR

Alan “ Çiğköfte üreticileri eğer hammade ürünlerini Adıyaman’dan karşılarlarsa bizim dışarıda başka hiçbir şeye ihtiyacımız kalmaz. Çiğköfte üreticileriyle görüştüğümde ayda sadece 600 ila Bin ton arasında bulgur Gaziantep’ten karşılanıyor. Biber’i Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinden alınıyor. Bugün ekonomik yatırımlar kapsamında iki biber fabrikasına destek verdik. Fabrikalarımız var. Çiğköfte üreticilerimiz biberini artık Adıyaman’dan alacaklar. Bulgur’u da ilimizde ayda 100 ton gitmeye başladı. İnşallah bu hızla artacaktır. 2 yatırımcımız hazır ve Kâhta’ya çiğköfte yatırımı yapacaklar. Fabrika kurulması için çalışmalar başladı. Marul ihtiyacımız olacak. Besni’de GAP İdaresine proje sunduk, eğer kabul görürse marul üretimine başlayacağız ve Adıyaman bulgurunu, biberini ve marulunu kendi ilinden karşılayacak. Geriye ayran kalıyor. Çiftlik faaliyetlerimiz arttı. Yine aynı şekilde nar ekşisi de satmaya başlanıldı ” İfadelerini kullandı.

Güneydoğu’da Adıyaman mutfağının özel bir yiyeceği olarak tanınan çiğ köfte, aslında ufak tefek tat ve tarz farklılıklarıyla, bölgedeki diğer illerin, çoğunun mutfağında da yer alıyor. Çiğ köfte, Gaziantep, Adıyaman, Adana, Hatay, Mardin, Elazığ ve daha pek çok ilde, en çok sevilen yiyeceklerin başında geliyor.

Çiğ köfte, yağsız, sinirleri alınmış etten çekilen çiğ kıyma, ince bulgur, soğan, sarımsak, isot (yöreye özgü acı biber), domates ve biber salçası, taze soğan ve maydanozun uzun süre yoğrulmasıyla yapılıyor. Çiğ köfte yapmak, yorucu, güç ve sabır gerektiren bir süreç… Bulgurun, yoğurma sırasında iyice yumuşaması ve yerken hiç fark edilmemesi gerekiyor. Taze marul ya da kıvırcığa, ya da özel ince bir ekmek olan lavaşın içinde, dürüm yapılarak yeniliyor. İçecek olarak, ayran, şalgam suyu ya da alkol sevenler, rakı ile çiğ köfteyi tüketiyor.

Türkiye’nin hemen her yerinde, kebap restoranlarının menülerinde yer alan çiğ köfte, şimdi Döner Kebap’tan sonra, Avrupa ve Çin’e açılan yeni gıda ürünü olma yolunda.

Haber: Burhan Işık

 

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir