Çipli Kimlik Kartlarına Müracaatlar Başladı

Adıyaman’da, nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarına müracaatlar başladı.

Türkiye’de ilk kez Kırıkkale’de uygulanan ve daha sonra Rize, Trabzon ve Artvin’de cipli kimlik verilmeye başlandı. Bu illerin ardından Adıyaman’ın da içinde bulunduğu 7 ilde uygulamaya geçildi.

Adıyaman, Erzincan, Erzurum, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da müracaatlar alınmaya başladı.

Yeni kimlik kartlarıyla ilgili müracaatları almaya başlayan Adıyaman Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, yeni kimlik uygulamasına geçti.

Yeni doğan bebeklerin kimliklerinin 1 ay içerisinde çıkartılması halinde ücret alınmazken, değiştirme ücreti 15 TL, kayıp ücreti 30 TL alınacak.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Mehmet Şen, “İlimiz merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerinde yeni kimlik bilgileri için müracaatlar alınmaya başlanmıştır. Cüzdan ücreti 15 TL’dir müracaatlar 199 Nolu alo nüfus hattından alınabilir. Merkez ve ilçe ikamet ettiği yer merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerine vatandaş müracaat edebilir. Müracaatlar 15 yaş üstü kişiler kendi kendileri bir fotoğraf anne ve babaları ile beraber müracaat edeceklerdir.18 yaş üstü kişiler kendileri müracaat edebilir. Müracaatları alıyoruz. Genel müdürlüğe sistem üzerinden gönderiyoruz. Genel müdürlükte cüzdan düzenlenip kendi adresine gönderilecektir” dedi.

HABER: FATİH SEBZECİ

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir