CIVAT KÜLTÜRÜMÜZ..

KÜŞÜK ŞEYLER/CIVAT’IN 2017 REFERANDUMUNA YANSIMALARI???

Evet.

Anadolu halkı kadim bir ‘CIVAT” kültürüne sahiptir;Bölgesel ya da yerel bir çok niza,kavga ve problemini “CIVAT” yoluyla çözmüş,çözer ve çözmektedir..

Peki nedir CİVAT ya da CEMAT?

CIVAT,bölgesel/yöresel bir deyimdir;Problem çözücü toplumsal bir kurul/Şura ya da cemaatin karşılığı olarak-bilhassa da “doğu ve güneydoğuda” bölgelerimizde kin ve husumeti izale etmeye matuf-toplumsal bir barış aracı ve yöntemi-olarak sıklıkla ve toplumun ”ortak bir aklını” meydana çıkarıp tezahür ettirmek üzere kullanılan bir yapıdır..

Öyle sanıyorum ki,Halkımız;2017 Referandumunda da bu kültürel ortak aklını oluşturmak üzere bir bakıma yine “CIVAT KÜLTÜRÜNE” baş vurarak-tercihini yapmış ve ilgililere de-AKLININ ORTAK MESAJINI-iletmiştir..

Halkımızın ilgililere/İktidar Ve Muhalefete ilettiği“CIVAT” mesajı şudur!

İktidar’a/sayın CUMHURBAŞKANINA diyor ki;Biz size hala güveniyoruz ve hala inanıyoruz, iktidar ve icraatınızı da tasvip ediyor,beğeniyor ve onanıyor,devam etmenizi de istiyoruz,lakin-işlerinizi yaparken biraz da “Muhalefetin Sesine” kulak veriniz ve TBMM’yi de “yeni yasaya göre” büsbütün etkinsizleştirerek tamamen denetim dışı tutmayınız,“Meşveret Ve Şuraya” da önem vererek-Size göre doğru olsa bile her şeyi sakın ”TEK” başınıza yapmaya kalkışmayın ve sakın “demokrasiden” kopmayı da aklınızın ucundan bile geçirmeyin ve demokrasiyi bütün kurum ve kuruluşlarıyla bir an önce hayata geçirmek üzere,hemen yeni “Seçim ve Partiler Yasasını”  hazırlayarak güncelleştiriniz..                                              Ülkenin (mevcut parlamenter)Sistemini değiştirebilirsiniz,ancak;Parlamentoyu zayıflatarak,yetkisiz kılarak,denetim dışı bırakarak-sadece Yasama gücüyle sınırlandırarak değil,Başkan ve hükümetin de icraatlarını denetleyerek ve hesap sorarak-güçlendirerek-yeni sisteminizi kurunuz.

Eğer bunları yaparsanız,mesele yoktur,yapmaz ya da yapmazsanız;Sonucuna da Siz katlanırsınız-Bizden söylemesi..Evet,Bence halkımız iktidara bunu demiştir..

Muhalefet’e/Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’NA da;Seni de çok önemsiyor,değer veriyor ve seviyoruz da,ancak;Henüz iktidar’da değilsin ve parlamentoda da bir yasa (Liderler vesayetini sonlandıracak uygar bir Seçim Ve Partiler yasası) değişikliği yapacak gücünüz yoktur.Eğer dediklerinizi yapsaydık,bu değişiklikleri asla yapamayacak ve bu işin yükü ve  faturası da,bakınız işte; KILIÇDAROĞLU Ve CHP seçim meydanlarında vaat ettiğini yapamıyor-denilerek (Size) kesilecek ve itibar kaybedecektiniz..Lakin bununla beraber,eğer seçim meydanlarındaki sevecen,düzgün/doğru duruşunuzu kararlılıkla devam ettirebilirseniz;Size ve CHP’ye  de bundan böyle iktidarın kapısını araladığımızı unutmayınız..demiştir.

Devlet BAHÇELİ’ye ne dedi-derseniz?

Derseniz bile;Yaralı Adama ilişilir de,Bence “ŞAŞKINLIK VE SAKARLIĞINDAN” kendini yaralayan adama asla ilişilmez-Allah müstehakını versin! denilir.

Evet,karar Sizin..

KOMMAGENE GÜVERCİNLERİ..
Her sabah kadim kederli ve hasretli;
Karşı dam’da ‘Bir kaşık aşım/Tasasız başım, misali’ bekleşirler
KOMMAGENE GÜVERCİNLERİ
Ve gizemli bir umutla
Pencereme-nazar atıp/bakışırlar
Her an kaygılı/eylemli, Sessiz/Nefessiz..
Ve..
Serptiğim “Bir avuç” yemin üstüne;
Kanat çırpar-balıklama üşüşürler
KOMMAGENE GÜVERCİNLERİ;
KOMMAGENE HALKI gibi,
Daimi Tevekküllü,daima “Teslimiyetçi Ve Ürkek”..
(İHB/19 nisan 2017/Adıyaman)

MİLLİ İRADE?
Yurttaşın/Kişinin,kendisinin ‘özel’ imkan ve ikbalini değil,mensup olduğu ‘milletininistiklal ve istikbalini düşünerek;Sandığa yansıttığı iradeye “MİLLİ İRADE” denir..
Bu da bizde ne kadar var,emin değilim,çünkü;Onu “millet adına sürekli bir başkası kullanıyor da..

Bunun da anlamı şudur..

Birileri millete diyor ki;”Aziz sevgili milletim!Sen’ millet olmak’ yolunda daha henüz saf,yetersiz/eğitimsiz-hamsın ve henüz  rüştünü de ispat edemedin,dolayısıyla  sahip olduğun o başkasına devredilip/kullanılmaz ‘milli’ iradeni istediğin gibi kullanabilecek ‘ehil ve emin bir idrak kıvamında’ da değilsin,bunun  için de-Onu bizim gibi ehil ve emin önderlere emanet et ki,senin adına milli iradeni geçici bir süre için-istediğimiz gibi (BİZ) kullanalım..Diyor..

Evet..

“Bunun anlamı tam da böyle değil mi??”
Karar Sizin..

KENT YÖNETİCİLERİ TOPLUMLA DİYALOG KURARAK HEMDERT OLAMAZ MI??

PAYITAHT ABDULHAMİT” DİZİSİNDE,KENT YÖNETİCİLERİNE DERS OLACAK BİR DİYALOG VAR;PADİŞAH ABDULHAMİT,DÜRBÜNLE “Sarayının karşısındaki..” BİR ESNAFI İZLEDİKTEN SONRA YANINDAKİ GENÇ KIZA DÖNER VE SEN DE BAK KIZIM;”ORADA GÖRDÜĞÜN ADAM “Bizim Urfalı Lokantacı” HASAN USTADIR..BAKARIM, İŞLERİ KÖTÜ GİTTİĞİ ZAMAN-ORAYA HEMEN BİZİM ASKERLERİ GÖNDERİRİM; HANİ HEPSİ DE ÇOK İYİ YEMEK YER..TABİ ESNAFI DA DÜŞÜNMEK LAZIM,DER..
Evet..
BİZİM (İşleri kesat.)USTANIN YÖRESEL ŞİLLİK DÜKKANI DA TAM ATATÜRK BULVARI KAVŞAĞINDADIR VE ÜSTELİK; HEM BELEDİYE BAŞKANININ VE HEM DE SAYIN ADIYAMAN VALİ’SİNİN MAKAMLARINDAN KOLAYCA “Dürbünsüz” İZLENEBİLİR MESAFEDEDİR.
Acaba-diyorum..
SULTAN ABDULHAMİT HAN GİBİ, BU SAYGIN YÖNETİLERİMİZ DE;ZAMAN ZAMAN ADIYAMAN ESNAFININ İŞİNİ İZLEYEREK-İyi olup/olmadığını-TEST EDEBİLİYORLAR MI,EDİYORLAR SA ONLARI RAHATLATACAK BİR TEDBİR ALIYORLAR MI,YOKSA ESNAF ODASI YÖNETİCİLERİNİN BİLGİLERİNE Mİ BAŞ VUARAK-BİLGİLENİP/GEREĞİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR. 
MESELA..
MERAK EDİYORUM, ADIYAMANIN BELKİ DE-ŞİLLİK İMALATINDA-TEK ESNAFI OLAN BU YÖRESEL İMALATÇIYA-KENT YÖNETİCİLERİMİZ DE ,”Benim gibi” MERAK EDİP HİÇ UĞRADILAR MI, EĞER UĞRAMADILARSA-BUNDAN BÖYLE UĞRAYIP/DERDİNE DERMAN OLMAK İSTERLER Mİ?

UMARIM Kİ İSTERLER..
EĞER SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN SESİNE VE HASLETİNE KULAK VERMİŞ VE “Yöneticilerden” TOPLUMA/MAĞDURLARINA KARŞI NASIL DAVRANMASI GEREKTİĞİNİ DE KAVRAMIŞLARSA;MUTLAKA DERMAN OLMAYI DENEYİP İSTEYECEKLERDİR..
Son/Söz;
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ; MAĞDURUN DERDİNİ-KENDİ DERDİ GİBİ BİLEN,MÜŞFİK, UYGAR VE CEVVAL BİR YÖNETİCİ PROFİLİ ÇİZMİŞLERDİ DE;BUNU HATIRLAMAYI DA GÖREV BİLDİM..

NOT;Biliyorum ki;Bazı dostlarımız,Sen kafayı şimdi de “ŞİLLİK” işine mi taktın! diyeceklerdir. Şillik’e falan taktığım yok,çünkü Adıyaman’da-konuştuğum bir çok esnafın da “ŞİLLİKÇİ GİBİ” işleri kesattır;Şillikçiyi-Kelaynaklar misali-Adıyaman’da nesli tükenen esnaftan saydığım için “model olarak” aldım sadece. Yoksa, ŞİLLİK imalatçısını tanımam/bilmem,dikkat etmişsinizdir;Adını bile bilmiyorum.
Olay bundan ibaret.

Bu Haberi Gördünmü!

DİN’DE GÜNCELLEME OLUR MU?

“Aşktır benim hakikatim;Bulmaya geldim dünyaya!” Sayın cumhurbaşkanı,zaman zaman toplumu da gerdiren bazı-kendini,hakını ve haddini bilmez-din …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir