Dağ İçmesi Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

Adıyaman’ın kavurucu yaz sıcağında serinleyeceği alanlardan biri olan Çelikhan Dağ İçmesi için Adıyaman İl Genel Meclisi harekete geçti.

Çelikhan’da bulunan Rutikan Dağ İçmesi’nin Adıyaman turizmine kazandırılması için İl Genel Meclisi Yol ve Su Hizmetleri Komisyonu tarafından bir rapor hazırlandı. Zaman zaman su taşkınlarına da sebep olan dağ içmesinin bakım ve onarıma ihtiyacı olduğu belirlenirken,  birçok hastalığa çare olan şifalı suyun turizmine kazandırılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Yol ve Su Komisyonu Başkanı Abuzer Açıkgöz tarafından okunan raporda “Adıyaman ili Çelikhan İlçesi Korucak köyü sınırlarında bulunan maden suyu kaynağı dağ içmesi ile ilgili incelemeler yaptık. Maden suyu kaynağı ile önceki yıllarda ihmal edilmiş olan market, misafirhane, lavaboların yağışlarla birlikte enkaz malzemesi ile kaplanıp kullanılmaz hale geldi. Maden suyu kaynağına ulaşım sağlayan Çat Barajı gövdesi ile Rutikan Dağ İçmesi arası yolların stabilize olduğu, yol kaplamasının iyileştirmesi gerektiği, özellikle grup köy yolu ile su kaynağı arasındaki ulaşım sağlayan yaklaşık 1 kilometrelik yolun eğiminin yüksek olduğu bu nedenle de yol güzergahının değişmesi gerekiyor. Maden suyu kaynağının bulunduğu yerin vadi içerisinde bulunması sebebiyle, çevredeki kayalıkların ziyaretçiler açısından hayati risk taşıdığını gördük. Bu nedenle bu kayalıkların kazı çalışmaları ile zararsız hale getirilmesi gerekiyor. Geçmiş yıllar içerisinde yapılmış olan su tahlilleri göz önünde bulundurularak herhangi bir yatırım yapılmadan evvel mevcut maden suyunun sağlık açısından incelenmesi, varsa zararların veya faydalarının gerekli biyolojik ve kimyasal tahliller ile açığa çıkarılması gerekiyor.  Maden suyu üzerinde yapılacak su tahlillerinin uygun veya sağlığa faydalı çıkması halinde jeoloji, inşaat, makine, elektrik, harita, mimarlık, peyzaj gibi meslek gruplarından oluşturulacak bir ekip tarafından detaylı projelerin yapılması gerekiyor” dedi.

Açıkgöz tarafından okunan raporda ayrıca Tutikan Dağ İçmesinin Adıyaman ve Malatya il ve ilçelerinden sık sık vatandaşların geldiği ve suyun bağırsak ve cilt hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiğini kaydedildi.

Raporda dağ içmesinin 2018 yılı yatırım programına alınması gerektiğine de vurgu yapıladı.

Haber: Burhan Işık

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir