Dağtekin’den Açıklama

Ortadoğu’da mazlum halka yönelik saldırılar devam ederken son olarak Suriye’de yaşanan kimyasal silahlı saldırıya tepkiler devam ediyor.

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağtekin yaşanan vahşete batılı ülkelerin “yerinde inceleme yapılması gerekiyor” kararının skandal bir karar olduğunu belirterek, bu ifadeleri kullanan batının sinsi hesaplar peşinde olduğunu ifade etti.

Dağtekin sözlerine şöyle devam etti: “Ortadoğu gerçekten zor bir dönemden geçiyor.  Suriye ve Mısır’da diktatörler dünyanın gözleri önünde adeta birbirleri ile yarışarak katliamlar gerçekleştiriyor. Mısır’da yaşanan katliamların hemen ardından Suriye kasabı Esed,  tarihin en büyük, en vahşi katliamlarından birine imza attı. Barbarlıkta, vahşilikte babasını aratmayan Esed bir sabah ansızın kimyasal silahlarla, yarıdan fazlasının 11 yaş altı çocukların oluşturduğu bin 500’e yakın masum insan hunharca katletti. Ve her zaman olduğu gibi uluslararası örgütler yaşananlar karşısında yine sessiz kalmış, daha öncede ifade ettiğim gibi ölümlere sadece istatistiki bir gözle bakmış ve not almıştır. Caniliğin babadan oğula geçtiği Suriye’de, baba Esed’in 1982 yılında Hama’da katlettiği 40 bin kişinin hesabı hala sorulamıyorken oğul Esed’in bir saat içinde binlerce kişi katletmesinin hesabının ne zaman sorulacağı yine müphem olacak yine unutulmaya çalışılacaktır. Masum çocuk cesetlerinin yan yana dizildiği o korkunç görüntüler tüm ajanslardan dünya ya servisi edilirken, Batı’nın hala “yerinde inceleme yapılması gerekiyor” demesi tam bir trajedidir. Bütün bu yaşananlar bize gücün hep haklı çıktığını dolayısıyla adaletin imkânsız olduğunu gösteriyor. Ama biz ilahi adalete iman etmiş Müslümanlarız. Tüm müminlerin duaları ile ilahi adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz.”

Yaşanan katliamlarda tüm dünyanın sorumlu olduğuna dikkat çeken Dağtekin “bu vahşete sessiz kalanları bir suç ortağı olarak görüyorum. Ama biz Müslümanlar ve vicdan sahibi insanlar yaşanan bu katliamları yüzyıllar geçse de tüm dünyanın gözleri önüne getirmeye devam edeceğiz. Ne kadar da görmezden gelmeye çalışsalar da aylardır ülkemizde protesto gösterileri yapan ve seslerini yere-göğe yükselten mahşeri vicdanlar, hem Mısır’da hem de Suriye’de yaşanan katliamları gözleriniz içine sokmaya devam edecek. Çıkarları ve bazı dengeler uğruna adeta sesleri kısılan batılı ülkeler ile bu ülkelerin tekelinde olan uluslararası kuruluşlar kendi halkları tarafından itibarsılaştırıldıkları da unutulmamalı. Bunu yanı sıra bir kısım ülkelerin katliama destek çıkmaları, her zaman olduğu gibi sinsi hesapların peşinde olduklarını gösteriyor” dedi.

Yaşanan süreçte Türkiye’nin tutumuna da değinen Dağtekin “Türkiye hükümetinin yaşanan vahşetler karşısındaki sert tutumu, bahse konu olan çıkarcı, denklemci ve çıkarcı ülkelerin kabusu olurken ülkenin dört bir yanında yapılan protesto gösterilerini ise tüm dünyaya bir mesaj, bir ültimatom olarak görüyorum. Türkiye’nin darbeci rejimler karşısında dik durması ve ilkeli siyaseti her ne kadar bazı çevreler tarafından yalnızlık olarak nitelendirilse de birçok ülkenin halkları tarafından doğru bulunup destekleniyor” dedi.

Öte yandan ülke genelinde ve Adıyaman’da yapılan protesto gösterileri ile ilgili de konuşan Dağtekin şunları söyledi: “birçok sivil toplum örgütü tarafından Adıyaman’da yapılan Suriye rejimini ve Mısır’daki darbe yönetimini telin gösterileri MÜSİAD olarak bizleri gururlandırdı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman halkı da yaptığı barışçıl gösterilerle hem Mısır’daki hem de Suriye’deki mazlumların sesi olmak için her zaman meydanlarda olacağını gösterdi. Bizler de MÜSİAD olarak bu kardeşlerimizin demokrasiye kavuşması için yapılan eylemlere destek vererek her zaman meydanlarda olacağız. Biz meydanlar da demokrasi diye haykırırken şunu söylüyoruz; Kâbe yıkılsın ama insanlar ölmesin. Kâbe yeniden yapılabilir ama vahşice katledilen mazlumları tekrar getiremezsiniz” dedi.

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir