“Darbeci Güçler Var”

 

İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, Mursi’nin kendisine karşı toplanan milyonların tepkisini doğru anlayarak seçim kararı almış olmasıyla bugün Mısır’da darbenin ve katliamların yaşanmayacağına dikkat çekerken, “Bu nedenle bu katliamları kınıyoruz” dedi.

Bu saatten sonra yapılması gereken hususun Mısır’da bir seçimin olması, demokratik yolların kullanılması olduğunu söyleyen İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, “Ordunun halka baskı uygulamadan, katliamlar yapmadan iktidarı yeniden seçimlerle halka devretmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Bu durumu kabul etmek mümkün değil”

Mısır’da darbenin gerçekleştiği günlerde İHD’nin genel merkezinin yanı sıra Adıyaman şubesinde de darbeye karşı çıkıldığını ve bu olayın halkın iradesine bir müdahale olduğunu ifade eden İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, “Bu konuda basın açıklamamızı yaptığımız tarihte bu sorunların yine demokrasi içerisinde, diyalogla çözülmesi gerektiğini vurgulamıştık. O günkü açıklamalarımız dikkate alınmış olsaydı bugün Mısır’da bu kadar insan ölmezdi. Halkın katılımının çok düşük olduğu bir seçimde Mursi devletin başına geldi. Daha sonraki uygulamaları ise yaşamlara müdahale niteliğinde, anti demokratik uygulamalardı. Ancak Mısır halkı Mursi’ye tepkisini demokratik yollarla gösterirken, ordu bu demokratik tepkileri bahane ederek, Mısır’da darbe yaptı. Darbelerle sorunlar çözülmez. Eğer darbelerle sorunlar çözülmüş olsaydı, Türkiye darbelerin en çok yapıldığı ülkelerin başında geldiği için sorunlar çözülmüş olurdu. Bugün yaşadığımız sorunların temelinde topluma müdahale eden, toplumun kendi içinde sorunların demokratik yollarla çözmesini istemeyen darbeci güçler var. Türkiye’de yapılan darbeler ülkemize bir fayda getirmediği gibi Mısır’da yapılan darbede Mısır’ın sorunlarını çözmekten uzak. Eğer Mısır’daki iktidar o gün meydanda toplanan halkı dinleyerek seçim kararı almış olsaydı, darbecilerin elinden o kozu almış olacaktı. Fakat Mursi ve yönetimi meydanlarda toplanan halkın tepkisine önem vermedi. Ve bu eylemlerin yanlış olduğunu iddia ederek, bu durumdan kendisine vazife çıkardı, ülkede iktidarı eline aldı. Bu durumu kabul etmek mümkün değil. Mısır halkının kendi içinde demokrasiyi geliştirerek, mevcut iktidarın yanlışlarını görerek seçim yoluyla iktidarın yerine başka bir iktidarı seçmesi gerekirdi. Ancak ne Mursi taraftarları nede darbeciler bu duruma imkan verdi. Oysa Mursi, kendisine karşı toplanan milyonların tepkisini doğru anlayarak seçim kararı almış olsaydı, bugün Mısır’da darbe olmayacaktı, katliamlar yaşanmayacaktı.  Bu nedenle bu katliamları kınıyoruz” diye konuştu.

“Dünyanın her yerinde yaşanan katliamlara karşıyız”

Darbelerin topluma hiçbir bir şekilde fayda sağlamadığını vurgulayan Başkan Av. Osman Süzen şunları kaydetti; “Mısır halkının yapması gereken eylem uluslar arası güçlerin Mısır’a müdahalesine kapılarının tümünü kapatmak, kendi iradeleriyle kendilerini yönetmenin yollarını aramaktır. Bu saatten sonra yapılması gereken husus Mısır’da bir seçimin olması, demokratik yolların kullanılmasıdır. Ordunun halka baskı uygulamadan, katliamlar yapmadan iktidarı yeniden seçimlerle halka devretmesi gerekiyor. Ancak şuanda Mısır’da insanlar ölüyor. Bunun yansıra Türkiye’de büyük oranda kendini dindar gören insanlar Mısır konusunda halkı olarak çok büyük tepkiler ortaya koyuyorlar. Bizim bu konuda bir çifte standardımız yok.  Bizler dünyanın her yerinde yaşanan katliamlara karşı olduğumuz gibi Mısır’da yaşanan katliama da karşıyız. Bu temelde çeteci gruplar özellikle Suriye’de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı batı Kürdistan denilen Rojava bölgesinde, Kürtlere yoğun bir katliam yapmaktalar. Sonuç itibariyle bu insanlar sivil insanlardan oluşuyorlar. Eğer darbelere, katliamlara karşı çıkılacaksa bütün darbelere, katliamlara çıkılması, bu konuda çifte standardın olmaması gerekiyor. Bizim beklentimizde bu doğrultuda olduğu gibi sivil toplum örgütlerinden, hükümetten, kurumlardan ve vatandaşlarımızdan bu konuda da tepkilerini dile getirmelerini bekliyoruz. Mısır’a ağladığımız kadar Rojava bölgesindeki insanlara da ağlamamız gerekiyor. Bu konuda çifte standart bazı kesimler için geçerli.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir