“Darbeler En Büyük Darbeyi Emeğe Vuruyor”

İnsanların refah ve mutluluğu için en temel gereksinimi olan hak ve özgürlüklerin önündeki en büyük engelin demokrasi dışı her türlü müdahalenin olduğunu söyleyen Eğitim Hak Sen Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Işık, “Seçilmiş insanlara karşı askeri müdahale dâhil antidemokratik her türlü dayatmaya karşıyız” dedi.

Ülkemizdeki emek mücadelesine en büyük darbenin cunta yönetimi dönemlerinde vurulduğunu hatırlatan Eğitim Hak Sen Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Işık, insan hak ve özgürlüklerini rehber edinen bir sendika olduklarını belirterek şunları söyledi.

“Emekçilerin uzun mücadeleler sonucu bedeller ödeyerek kazandıkları demokratik haklar bir gecede ortadan kaldırıldı” diyen Eğitim Hak Sen Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Işık, “Askeri darbelerin en büyük mağduru çalışanlar olmuştur. Demokrasinin olmadığı bir yerde hak aramak da hak almak da imkansız hale gelir. Bu nedenle, Mısır’daki askeri darbeden en büyük darbeyi de emekçiler almıştır. Bu darbeyi kınıyoruz” diye konuştu.

“4/C personelin ücretlerine seyyanen 324 TL brüt olmak üzere net 235 TL artış yapıldı”

Haksen, her geçen gün daha da güçlenerek, gücünü her bakımdan hissettirmeye başlamıştır” diyerek açıklama yapan Başkan Yardımcısı Süleyman Işık, “Bağımsız karakteri ve everensel ilkelerle yürüttüğü mücadelesi, ülkemizin geleceği için umut vericidir. Başka teşkilatların ayrıştırıcı, baskıcı tutumuna karşı biz, daha kişilikli, daha özgür, özgüveni yüksek geleceğe daha umutla bakan bir davranış gösteriyoruz. Siyasi teşekküllere endeksli sendikacılık yöntemleri, çalışanların haklarının gasp edilmesine, mücadele güçlerinin kırılmasına neden olmuştur. Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu Ekonomi Servisi, toplu sözleşmedeki mutabakata göre 4/C personelin zamlı maaşlarını hesapladı.

Kamu görevlilerinin 2014 yılına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirlenmesi için yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle yetkili memur konfederasyonu arasında varılan mutabakata göre; 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin ücretlerinde seyyanen 350 TL artış ile aile ve çocuk yardımı yapılmasına karar verilmişti. Haksen ekonomi servisince varılan mutabakata göre 4/C personelin 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olacak maaşları hesaplandı. Hesaplamaya göre 4/C personelin ücretlerine seyyanen 324 TL brüt olmak üzere net 235 TL artış yapıldı.Maaş artışının seyyanen yapılması nedeniyle ilköğrenim, lise ve yüksekokul mezunu personelin ücretlerine farklı oranlarda yansıdı. İlköğrenim mezunu personelin ücretleri yüzde 23 oranında artarken, lise için yüzde 21, yüksekokul için yüzde 19 oranında artış oldu.1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 4/C personele Aile ve Çocuk Yardımı yapılacağı için evli ve eşi çalışmayan personelin ücretlerindeki artış oranı da farklı olacak. Buna göre, yardıma hak kazanan personelin ücretlerine 163 TL Aile Yardımı ile her çocuk için 19 TL ( 6 yaşından küçükler için 38 TL) Çocuk Yardımı ilave edilecek.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir