“Darbeye Sessiz Kalanlar”

 

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağtekin, Mısır güvenlik güçleri tarafından düzenlenen kanlı müdahaleye destek çıkan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı sert sözlerle eleştirerek “başında İslam olan uluslararası bir teşkilatın yaşanan vahşet karşısında takındığı tavır kabul edilemez” dedi.

Dağtekin Mısır’da yaşanan trajediye sessiz ve tepkisiz kalan herkesin, her yönetimin, her uluslararası kuruluşun, tıpkı darbeyi yapanlar gibi ellerine yüzlerine o masum çocukların kanı bulaştığını belirterek özellikle İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun teşkilata üye ülkeler adına yaptığı açıklama bütün Müslümanları hayal kırıklığına uğrattığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.

“İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşların bir amacı da güven, istikrar, barış ve demokrasiyi muhafaza etmektir. Diğer bir amacı ise İslam ülkelerinde yaşanan sorunlara el atmak ve çözmektir. Bu örgütler ticari faaliyetlerde bulunan örgütler değildir. Bu minvalde eğer Mısır’da yaşanan vahşet gibi, evrensel ilkelere karşı bir gelişme yaşanıyorsa İİT’yi birinci derecede ilgilendiren bu konu ile ilgili teşkilatın başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun insiyatif alması gerekiyordu. Nihayetinde Türkiye hükümeti de Teşkilattan, uluslararası arenada sürekli ifade ettiği demokrasiyi tam olarak kapsayan evrensel normlara yakın bir politikayı izlemelerini istemiştir. En azından gayrı meşru bir şekilde darbe yapan ve bu darbe ile katliam yapan bir cunta yönetiminin kurulmasını fiili olarak eleştirebilirlerdi. Yani darbe yapan ve darbe sonrası iktidarı kuran yönetimle yaptığı fiilin kötü olmadığını söyleyerek kendilerini geliştiremezler. Teşkilatın takındığı tutum cunta yönetimini meşrulaştırmaktan öteye gitmez. Gelinen noktada ortaya şu gerçek çıkıyor; İhsanoğlu’nun sarf ettiği sözler, İİT’nin Suudi Arabistan’ın sponsorluğunu yaptığı etkisiz ve yetkisiz bir kuruluş olduğunu gösteriyor.  Yakında tarihte yaşanan Afganistan ve Irak işgalinde de teşkilat sesini çıkaramamıştır. Dolayısıyla bundan sonrada İİT’den kimse bir şey beklemesin. Teşkilat Cidde’deki genel merkez binasında tabir yerindeyse kös kös oturmaya devam edecek.”

Batılı ülkelerin katliamlar karşısında takındığı tutuma da değinen Dağtekin “son günlerde batılı ülkeler Mısır’da yaşanan vahşete karşı az da olsa sesini yükseltmeye başladı.  Ancak bu kıpırdama bir tutum değişikliği anlamına gelmiyor. Yapılan açıklamalar sadece katliamlar karşısında, insanlığın vicdanını soğutmak için atılmış taktik adımlar olarak görüyorum. Çünkü Mısır’daki bu darbe başarılı olur, kökleşirse bundan sonraki süreçlerde Afrika özelinde birçok ülkede darbe girişimleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü mısır konum olarak çok özel bir yerde duruyor. Yani Mısır hem bir Afrika ülkesi hem de Ortadoğu ülkesi. Dolayısıyla Mısır’daki olası kırılma özellikle Afrika kıtasında tarihin seyrini değiştirebilecek olaylara sahne olabilir. Bunun tek müsebbibi ise AB, İİT gibi uluslararası teşkilatlar ve batılı ülkeler olur” şeklinde konuştu.

Darbenin finansörü olduğunu açık açık dile getiren Suudi Arabistan yönetimini de sert sözlerle eleştiren Dağtekin “Adeviyye ve Nahda meydanındaki binlerce masumun kanı Suud rejiminin yüzüne kara bir leke olarak işlemiştir” dedi.

“Türkiye vicdanın sesi olmuştur”

Öte yandan Trükiye’nin kanlı darbeye karşı takındığı tavrı İslam âlemi için teselli ve gurur verici olduğu belirten Dağtekin “ Türkiye bu süreçte vicdanların sesi olmuştur. Özellikle Başbakanımızın işaret ettiği ülkelerin, bu kanlı süreçte takındıkları tavır ile düştükleri çifte standardın teşhir edilmesini son derece önemli buluyorum. Kopenhag kriterleri ile dünyaya demokrasi dersi veren Batı’dan artık öğrenecek bir şeyimiz yok. Aksine Batı’nın, Mısır’da canıyla-kanıyla hiçbir şiddete başvurmadan demokrasi mücadelesi veren Müslümanlardan öğrenecek çok şeyleri var. Yani Kopenhag kriterleri,  Adevviye kriterleri karşısında iflas etmiştir” diye konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

Kyk Öğrencileri 1000 Fidanı Toprakla buluşturdu

Adıyaman’da, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda kalan öğrenciler fidan dikti. Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir