Dedikodu

 Memleketimizin en etkili iletişim kanalı; “fısıltı gazetesi ve dedikodudur.”

Birçok olay, karar ya da oluşumdan önce onun dedikodusu çıkar.

Bedelli askerlikte, olağanüstü hal uygulamasında, sağlıkta tam zamanlı çalışma, mecburi hizmet uygulaması ve daha birçok konuda.

Bazen de asılsız dedikodular fısıltı halinde yayılır.

Önümüzdeki yıl ehliyet için sağlık raporunun kurul kararıyla verileceği, ilkokul mezunlarına ehliyet verilmeyeceği, pasaport şeklinin değişeceği, veriliş sıklığının artacağı gibi.

Bazı insanlar fısıltıyla duyurulan haberlere öylesine inanıyorlar ki, onları, söylenenin doğru olmadığına inandırmak hemen hemen imkânsızdır.

Bir zaman önce Kilise tarafından kişilere para verilerek o insanların, dinini değiştirip Hıristiyan olmaya davet edildikleri söylendi.

Hiç kimse dinini para için değiştirmez. Para karşılığı dinini değiştiren kişi zaten o dine inanmıyordur.

İnsanların para karşılığı dinlerini değiştirdiklerini söylemek o kişilere hakarettir.

Böyle olsa bile; hem kilisenin böyle bir maddi gücü yoktur ve kilise, kendi cemaatinden topladığı bağışlarla ayakta durmaya çalışmaktadır, hem kilise de dinini parayla değiştiren insanları sevmez ve de istemez.

Bu gün para karşılığında A dininden B dinine geçenin yarın da para karşılığında C dinine geçmeyeceği ne kim garanti verebilir.

Ne hazindir ki bu dedikodu Adıyaman’da yaygındır ve Adıyaman Kilisesi de bu asılsız dedikodudan oldukça rahatsızdır.

Fısıltı ile yayılan haberler bundan ibaret kalsa iyi; çoğu kere insanlar hakkında uydurulan ve fısıltı gazetesi ile duyurulan öylesine asılsız haber ve dedikodular var ki, kişileri itibarsızlaştıran, toplum içerisinde gezemez duruma getiren dedikodular, yalan haberler oluyor.

Toplum ulaştığı kültür ve bilinç düzeyi itibarıyla böylesine asılsız, mesnetsiz ve de mantıksız haberlere itibar etmeye hazırsa yapacak çok da fazla şey yoktur, maalesef…

Yani demem o ki dedikodu her zaman çikolata tadında olmuyor.

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir