Demirci Ustaları Çırak Bulamamaktan Şikayetçi

 

20 yılı aşkın bir süredir demircilik işiyle ailesini geçindiren demirci ustası Kasım Doğan, demircilik mesleğinin yok olma tehlikesi yaşadığını söyledi.

Yeni neslin demircilik gibi mesleklere olan ilgisinin yok denecek kadar az olması nedeniyle çırak bulamamaktan yakınan Kasım Doğan, “Gençler bu mesleğe ilgi göstermiyor” dedi.

Çıraklıktan yetişerek, usta olduğunu ifade eden Kasım Doğan, “Demirci ustası olabilmek için çekirdekten yetişmek gerekiyor. Ancak demircilik mesleği günden güne yok oluyor. Gençler bu mesleğe ilgi göstermiyor. Ayrıca mesleğimiz teknolojiye de yenik düştü. İşlerimiz eskisi gibi yoğun değil. Şu anda sadece evimizi geçindirebilecek kadar para kazanıyoruz. Teknoloji ile rekabet edecek gücümüzde yok. Bu mesleğin yaşaması için genç nesillerin ilgisi kadar vatandaşın emeğe saygısı da önemli. Ancak demircilik mesleği her geçen gün yok olmayla karşı karşıya. Günümüzde birçok işi iş makinelerinin yapıyor olması nedeniyle kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalan meslek guruplarından olan demircilik sanatı adeta can çekişiyor” diye konuştu.

“Demir doğrama ustasına ihtiyaç var”

Mesleğinde artık sona yaklaştığını belirten Kasım Doğan, “Yeni neslin bu türden mesleklere olan ilgisinin yok denecek kadar az olması nedeniyle çırak bulamıyoruz. Demir doğrama işi her işin bir zorluğu olduğu gibi demir doğrama işinin de kendine göre bir zorluğu var. Demir doğrama işinde kendine güvenen ve işini en iyi şekilde yapan doğramacı ustasına çok ihtiyaç bulumakta. Demir doğrama ustaları olmadan bir demir doğrama işini kolay yapmış olmazsınız. Bunun için bir demir doğrama ustasına mutlaka ihtiyacınız var. Bu işi yapan demir doğramacı zamanla işin inceliklerini öğrenir ve en iyi işi çıkarır. Bu yüzden bu işte tecrübe çok önemlidir. Usta her işte iyice pişer ve zamanla en iyi işleri ortaya koyar. Demir doğrama işi demirin demirci ustasının ellerinde hayat bulmasıdır. Yapılacak olan demir doğrama işlerinde öncelikle malzeme seçimine dikkat ediyoruz. Daha sonra doğru ölçülendirme ve doğru imalattan sonra montaj yapılarak yapılan demir doğrama işi teslim edilir. Ferforje eski tarihlerden beri uygulanan demire şekil verme biçimidir. Kapılara, pencerelere veya evlerin iç bölümlerine süsleme amacıyla ocakta çalışarak döverek yapılıp takılan dövme demir manasındadır. Bugün ferforje imalatını daha ekonomik hale getirmek için birçok yerde hazır motifler kullanılmakta. Ancak özellik isteyen işler bir kısmını veya tamamı elde hazırlanmakta. Her ne olursa olsun ferforje imalatı, demir doğrama işi emek ve titizlik isteyen bir iştir” diye konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir