“Dershaneleri Kapatmadan Önce Okullardaki Eğitim Kalitesi Artırılmalı”

Dershanelerin kapatılma girişimine değinen BBP Merkez İlçe Başkanı Yusuf Tekin Rençber,  “Kişiye, iktidara, bakana, müsteşara göre eğitim sistemi olmaz” dedi.

Hükümetin, dershaneleri neden kapattığını anlayamadığını vurgulayan BBP Merkez İlçe Başkanı Yusuf Tekin Rençber, “Sadece kapattık demekle kapanmaz. Dolayısıyla toplumu ikna edecek, öğrenci, veliyi ikna edecek bir takım sebepler ortaya koymalısınız. Şunda o gerekçelerin hiçbiri mevcut değil” şeklinde konuştu.

BBP Merkez İlçe Başkanı Yusuf Tekin Rençber, “Bir defa eğitimdeki temel problemlerin kökten çözüldüğünü görmüyoruz. İkincisi, eğitim sistemiyle bu kadar oynanmasını doğru bulmuyorum. İleri ülkelere baktığımız zaman bir kere eğitim sistemi yapılır ve bu devam eder. Yani kişiye, iktidara, bakana, müsteşara göre eğitim sistemi olmaz. Toplumun ihtiyacına göre olur. Nesilleri hazırlamak için eğitim sistemi kurulur” diye konuştu.

“Önce okullardaki eksikleri tamamlayın”

Başkan Yusuf Tekin Rençber, dershanelerin kapatılmadan önce sınava giren öğrenci sayısının düşürülmesi gerektiğini kaydederek, “Ben yaptım oldu mantığı ile kapatırsanız, bunun sıkıntıları ağır olur. Bu öyle bir sorun olur ki atanacak öğretmenleri de etkiler. Dershaneleri kapatmadan önce okullardaki eğitim kalitesi artırılmalı. Açıkta kalacak öğretmenler şimdi KPSS’ye hazırlanarak Milli Eğitimde atanmaya çalışacak. Atanmak için sıra bekleyen insan sayısına 100-150 bin öğretmen daha eklenecek. O yüzden biz büyüklerimize diyoruz ki dershaneler ihtiyaçtan doğmuştur. Gelin bu ihtiyacı zayıflatın. Zamanla kapansın gitsin. Bizde kapansın istiyoruz ama böyle ben yaptım oldu mantığı ile canlar yanacak. Ortalama bir lisede okuyan imkanı olmayan öğrenciler dershaneye giderek üniversiteyi kazanmaya çalışıyorlar. Fırsat eşitliği olmayan kurumlarda dershanelere ihtiyaç vardır. Yoksa buna rağmen kapatıyorsanız başka siyasi amaçlara hizmet ediyorsunuz demektir. Doğu ile batı arasındaki eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerekir, aynı ilde iki okul arasında bile eğitim eşit değilken böyle yapmak insanları işsiz bırakmaktan başka bir işe yaramaz. Dershaneleri kapattığınız zaman Milli Eğitimde okulların alt yapısının çok sağlam olması gerekir. Bugünkü konjonktürde bunun olacağına ihtimal vermiyorum. Bugün en kötü ihtimalle her ilde 10-12 dershane, bu 2 bin civarında dershane demektir. Bununla birlikte etüt merkezlerini de dünürseniz, 100 bine yakın öğretmen camiası var. Bir istihdam oluşturuyorlar. Buradan bakarsanız dershaneleri kapatılması yanlış. Kapattığınız zaman 100 bin öğretmeni işsiz bırakacaksınız. Nerden bakaranız hizmet kadrosunda çalışan 40-50 bin insan vardır. Bunları da işsiz bırakacaksınız. Dershaneleri kapattığınız zaman Milli Eğitimde okulların alt yapısının çok sağlam olması gerekir. Bugünkü konjonktürde bunun olacağına ihtimal vermiyorum. Her bakan geldiğinde bir müfredat değişikliği yapılıyor. Yaz boz tahtası sonrası okulların geldiği sonuçta ortada. Bu ortamda dershanelere olan ihtiyaç ortadan kalkmamıştır. Milli Eğitimin planlamasını çok iyi yapması ve alt yapısını çok iyi yapması lazım. Açıkta kalacak öğretmenlere nasıl bir güvence verecekler onu da merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

 

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyamanlılar Vakfı, Sezonun İlk “Öğrenci Buluşmaları”nı Gerçekleştirdi

Adıyamanlılar Vakfı, 2018-2019 burs sezonunun ilk öğrenci buluşmalarını gerçekleştirdi. Vakfın İstanbul Bağcılar’daki genel merkezinde yoğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir