Dertli Kent, Çelikhan!

Gazetede Çelikan ile ilgili bir haber çıktı. Haberde deniliyor ki; “Çelikhan Belediyesi içme su sıkıntısının yaşanmaması için büyük bir çaba sarf ediyor.”

Yukarıya aldığım haberin devamında Çelikhan Belediye yetkilileri, “Kış mevsimi kurak geçti, İlçe Su rezervleri yeterince oluşmadı, su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli tedbirler alınıyor, an itibarıyla her mahalleye su verilyor!” diyor.

Çelikhan, güzel bir ilçemiz. Birçok Adıyamanlı gibi ben de Çelikhan’ı severim. Basında Çelikhan ile ilgili haber ve yorumlar hep dikkatimi ve ilgimi çekmiştir.

Çelikhan’ı görmemiş, ya da yolculuk nedeniyle içinden, yakınından transit geçmiş olanlar için, Çelikhanla ilgili olarak bazı şeyler yazayım;

Çelikhan, Malatya-Adıyaman karayolu güzergahı üzerinde, nisbeten dar bir vadiye kurulmuş, zaten az olan ekilebilir arazilerin betonlaşma nedeniyle heba olmaması için evleri içiçe geçmiş şekilde konumlanmış, dört bir tarafından suların aktığı, sırtını dayadağı dağımsı tepenin kuzeyinde barajın olduğu, tabiat harikası, küçük bir yerleşim yeridir.

Çelikhan’ın kuzeyinde, şehir merkezine bir kilometre mesafeden itibaren Çat Barajı başlar.

Çat Barajının suları, Malatya, Gündüzbey, Yeşilyurt İlçesine hayat verdiği gibi Yazıhan Ovasını da sulamaktadır.

Çelikhan’ın batısında bulunan Havşeri kaynağının suyu, Adıyaman’a şehir içme suyu olarak verilmektedir.

Zerban Kaynağının suyu, Bulam Ovasını katettikten sonra Recep Çayını oluşturmakta ve devamında Çat Barajından gelen su ile aşağılarda birleşip Kahta Çayı adını alarak Atatürk Barajına kavuşmaktadır.

Sersu içme suyunun kaynağı, Çelikan’ın hemen güneyindeki Mestan Köyünde bulunmaktadır.

Mirsu Kaynağı, Karmukuk kaynağı, beypınarı ve daha birçok kaynağın, içinden su akan dere ve çayların olduğu, her yerinden suyun fışkırdığı bir ilçe  yetkilileri “susuzluk tehlikesinden” söz ediyorlar.

Yorum yapmama gerek var mı?

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir