????????????????????????????????????

Destansı Tarihimizin Yaşayan Abideleri

Gazilerimizin Şeref Ve Kahramanlık Günü

Kulalar “Türk Milleti Hiçbir Vakit Gazisiz Kalmamış Ve Kalmayacaktır”

 

Destansı tarihimizin yaşayan abideleri olan kahraman gazilerimizin “19 Eylül Gaziler Günü” tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü, Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasına müteakip, Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.

Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen “Gaziler Günü” törenine Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkan Vekili Hasan Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ahmet Okutan, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Valilik Bahçesindeki tören sonrası Vali Nurullah Naci Kalkancı ve beraberindeki heyet şehitliğe giderek, şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı. Şehitlik ziyaretinde İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Şehitlik ziyareti sonrası Vali Nurullah Naci Kalkancı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şubesini ziyaret etti.

TÜMŞAD Başkanı Hacı Erdengi ve dernek üyeleri tarafından kapıda karşılanan Vali Kalkancı’ya ziyaretinde, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik eşlik etti.

TÜMŞAD ziyaretinin ardından 19 Eylül Gaziler Günü programı Türkiye Petrolleri Konferans Salonunda devam etti.

Buradaki programda, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ahmet Okutan, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı anılarını anlatarak, “Mehmedim” şiirini okudu.

“TÜRK MİLLETİ HİÇBİR VAKİT GAZİSİZ KALMAMIŞ VE KALMAYACAKTIR”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar yaptı. Albay Kulalar yaptığı konuşmada, “Milletleri millet yapan bir takım değerler vardır. Bu değerler o milletin harcıdır, tutkalıdır. O değerlerle yaşar, o değerlerle nefes alır, millet olmanın bilincine varırız.  İşte bu değerlerden bir tanesi de gaziliktir. Gazilik kelime anlamı olarak vatanına, milletine, dinine, bayrağına ve namusuna tecavüz eden düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen sıfattır. Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Anadolu’ya akınlar düzenleyen gazi alperenler bu kavramı gelenekselleştirdiler ve 1000 yıldır Anadolu’muzu savunan ecdadımızın şerefle taşıdığı bir unvan haline getirdiler. 1000 Yıllık Anadolu tarihimize baktığımızda Türk Milleti hiçbir vakit Gazisiz kalmamış ve bu coğrafyada yaşadığımız müddetçe de kalmayacak gibi gözükmektedir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Adıyaman Anadolu Lisesi Öğrencisi Ayşe Kara tarafından “Gaziler Günü” dolayısıyla şiir okundu.

Program sonrası, Vali Nurullah Naci Kalkancı, şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlenen yemekte şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

Haber: Mediha Işık

 

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Çıkan Madenler Göz Kamaştırıyor

Adıyaman’da çıkan madenler, kalitesiyle adından söz ettiriyor. Adıyaman Maden kaynakları bakımından zengin bir il olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir