Destek Verilirse Et’te Düşer, Canlı Hayvanda Düşer

Adıyaman Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Nuri Anaç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan destek isteyerek, destek geldiği takdirde canlı hayvan fiyatlarının da düşeceğini kaydetti.

Anaç, Kurban Bayramı öncesinde Adıyaman’da, herhangi bir canlı hayvan sıkıntısının yaşanmadığını belirterek, hayvan konusunda sıkıntımız yok. Bu yıl geçen yıllara oranla 2 puanlık fark var. Küçükbaş hayvanlarda 3 puanlık fark, büyükbaş hayvanların fiyatlarında vatandaşlara göre uygun ve ucuz. Adıyamanlıların bu yıl kurbansız kalmayacak. Stokta 60 bin canlı hayvanımız mevcut. Bunların 5 binini Adıyaman’a istedik. Kırmızı et merkez birliği tarafından bütün illere faks gönderildi. Canlı hayvan konusunda sıkıntımız yok. Kimin ihtiyacı varsa odamıza gelsin. Anlaşma yaptığımız Denizbank ile 1.38 faiz oranıyla kredi veriyoruz. Her bir işletme 200 tosun alabilir. Kilosu 16 TL’den besicilere mal oluyor. Devletimizden ve bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Geçen yıl 200 TL destek aldıklarını belirten Anaç, “ Bu yıl henüz destek fiyatları açıklanmadı. Yeni bakanımız hemşerimiz Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’dan bu konu hakkında duyarlı olmasını ve besicilere kulak vermesini istiyoruz. Eğer destek verilirse ette düşer canlı hayvanda düşer. 300 TL destek bekliyoruz. “ şeklinde konuştu.

Kurban Bayramına hazır olduklarını ifade eden Başkan Anaç, “Kıyma 35 TL, pirzola ve kuşbaşı 40 TL’den satılıyor. Kurban bayramında her ihtimale karşı sıkıntıların yaşanmaması adına Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğine 5 bin adet canlı hayvan talebinde bulunduk. Bu hayvanlar ithal olarak bize getirilip kilosu burada bizlere 15 ile 16 TL’den satılacak. Şuanda et konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Bizler Adıyaman Kasaplar ve Besiciler Odası ve Adıyaman’da, faaliyet gösteren kasaplar Kurban Bayramına hazır” ifadelerini kullandı.

Haber: Kazım Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir