Devlet Özel Ağaçlandırmayı Destekliyor

Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, devlet ormanı, maliye hazinesi ve şahıs arazilerinde özel ağaçlandırma faaliyetlerinin desteklendiğini açıkladı.

Harbi, özel ağaçlandırma faaliyetinde bulunan vatandaşlara devletin kredi imkanı sunduğunu kaydetti. Özel ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında vasfı devlet ormanı, maliye hazinesi ve şahıs arazisi olan yerlerde kredi desteği sağlandığını dile getirdi.

Mehmet Harbi, 2004 yılından 2014 yılı sonu itibariyle 87 adet devlet ormanı, 14 adet maliye hazinesi, 177 adet ise şahıs arazisi olmak üzere toplam 278 adet projenin özel ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında desteklendiğini söyledi.

2014 yılı sonu itibariyle 5 milyon 319 bin TL kredi tahsisine karşılık 4 milyon 35 bin TL’lik ödeme yapıldığını aktaran Harbi, 2015 yılının ilk 4 ayında ise proje sayısında gözle görülür bir artış olduğunu ifade etti.

Harbi açıklamasında, “Özel ağaçlandırma kredi desteğini devlet ormanı, maliye hazinesi ve şahıs arazisi olmak üzere üç kısma ayırıyoruz. Bunların hepsinin kendine özgü şartları var. Özel ağaçlandırma kapsamında çam, meyveli ağaçlar dikiliyor. 2004’den sonra 2014 yılına kadar 5 milyon 319 bin kredi ödemesi yapılmış. Bu özel ağaçlandırma ile hem ülke ekonomisine katkı sağlanıyor hem de vatandaşlara geçim kaynağı oluyor. Dekar başına ortalama 560 bin TL kredi desteği, üç yıl boyunca ise yıllık 30 TL bakım parası ödeniyor.

2015 yılında 29 adet dosya ön incelemeden geçti ve olura sunuldu. 6 adet dosya bizim komisyonlarımızca inceleniyor. Bunların dışında onaylanıp da kredi tahsisi bekleyen 638 bin TL’lik talep bekliyor. Bunlar birkaç ay içerisinde gelecek onaylayacağız. 2004’den bu yana 278 adet özel ağaçlandırma var. Bu yılki karam 35’e ulaştı. Yıl sonuna kadar 100’ü bulacağız. Öyle tahmin ediyorum ki 3 bin dönüm alanın ağaçlandırmasını destekleyeceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir