Dinlemenin Üç Öğesi

1

DİNLEMENİN ÜÇ ÖGESİ:
1. Kulağın öğretmende olsun. Arkadaşlarınla konuşma. Seninle konuşmak isteyen olursa dinleme. Uzaktan gelen seslere kulak kabartma.
Bunun böyle olması gerektiğini aşağı yukarı herkes bilir. Ama sayacağım diğer iki öğenin yeterince bilindiği kanaatinde değilim. O halde sıradaki iki öğeyi hem çok iyi öğren, hem de muhakkak uygula.
2. Gözün öğretmende olsun, başka taraflara bakma. Öğretmen sana baktığında onunla göz göze gelmelisin. Öğretmeni dinlerken tepki ver. Onu dinlemekten mutlu olduğunu ve dersi anladığını belli et.
3. Aklın, öğretmenin anlattıklarında olsun. Kafandan başka şeyler geçirme. Hayal kurma. Bedenin sınıfta, ruhun dışarıda olmasın. Boş gözlerle öğretmene bakma. Anlatılan dersin bir parçası olmaya çalış.

2

Kuşlar yumurtadan çıkar; kısa bir süre sonra da uçarlar. Büyük hayvanların çoğu doğum yoluyla dünyaya gelir; ancak hem anne karnında kalma süreleri azdır, hem de önemli bir bakıma ihtiyaç duymadan kısa sürede yürüyüp koşarlar. İnsanların anne karnında bekleme süreleri uzun olduğu gibi, doğduktan sonra da senelerce bakım görmeleri gerekir. Eğer insanlar, kuşlar gibi yumurtadan çıksaydılar veya çoğu hayvan gibi doğduktan hemen sonra yürüyüp koşabilseydiler nasıl olurdu dersiniz? Şimdiki gibi saygın olabilirler miydi? Birbirlerine şimdiki oranda saygı duymaları mümkün olur muydu?

3

CEMAATLE NAMAZLARIN KUVVET SIRASI:

Beş vakit namaz, cemaatle kılınmasındaki kuvvet ve önemine göre şöyle sıralanır:

*Sabah namazının cemaati.

*Yatsı namazının cemaati.

*İkindi namazının cemaati.

*Öğle ve akşam namazlarının cemaati.

4

FAKİR KİŞİ, BU SINAVINDA NASIL BAŞARILI OLUR?
*Fakirliğinden dolayı, Allah’a karşı isyan duygusu içine girmez.
*Fakirlikten kurtulmak için helâl yollardan çalışır.
*Zenginlerin malına, haksız yollardan, sahip olmak isteği içinde bulunmaz.
*Tembellik yapmaz.
*Dilenmez, zillete düşmez.
*Haram yemez.
*Gasp, hırsızlık gibi şeyleri kesinlikle yapmaz.
*Allah’tan helâl rızk ister.

5

Hizmet ehli, en başta yanlış bilgi vermekten kaçınmalı, zayıf rivayetlerle tezlerini kuvvetlendirmekten sakınmalıdır. Sahih ve hasen olmayan hadisleri nakletmemeli, konuşmalarında ve yazılarında hadislerin kaynaklarını zikretmeyi alışkanlık haline getirmelidir.
Toplum, çoğu zaman, hizmet ehlinin davranışlarıyla misyonunu özdeşleştirir. Böylece hizmet ehlinin yaptığı hatalar, temsil ettiği misyonun birer özelliği gibi algılanır. Hatta bazıları hizmet ehlinin davranışlarını birer fetva gibi algılayıp, yapılan yanlışların bile doğru olduğu sonucuna varabilirler. O halde hizmet ehli, hizmete konu olsun veya olmasın, bütün davranışlarına özen göstermelidir.

Bu Haberi Gördünmü!

Yardım Edilenlerin Konumu

1 Yardım ettiğin insanları, aşağı görme. Kendini, yardım ettiğin insanlardan üstün görme. Yardım ettiğin insanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir