Dinler Arası Sevgi.

Alevi Kültür Dernekleri, “Dinler Arası Sevgi ve Köprü Projesini” başarıyla tamamlamış.

Bu projenin amacını, nasıl yapıldığını, kimlerin taraf olduğunu, “başarı”  olarak gösterilen ulaşılmış hedefin ne olduğunu bilmiyorum.

Bu konuda basına yansıyan habere ve basından okuyarak öğrendiğime göre;

Yeni Mahalle’deki Cem Evine, Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla kitap, birkaç masa ve sandalye alınmış ve okumak isteyen gençlere yararlanabilecekleri bir mekan hazırlanmış ve okuyacak kitap sağlanmış.

Kitap okumak, yapılacak en iyi işlerden biridir. Kim ki okur, kendini karanlıktan kurtarırsa o kişiyi kutlamak gerekir ve insanların okumaları için zemin ve imkan hazırlayanlar da takdir edilecek bir iş başarmış olurlar.

Buraya kadarı iyi, bir diyeceğim yok!

Cem Evine kitaplık kurmanın, hiçbir ayırım yapmadan okumak isteyen tüm insanları kitap okumaya davet etmenin “Dinler Arası Sevgi ve Köprü” ile ne alakası var.

Cem Evi yetkililerince bu konuda yapılan açıklamalara bakılırsa, Alevi-Sünni kardeşliğinden, birliğinden, dayanışmasından söz ediliyor.

Alevilik ve Sünnilik farklı dinler midir ki?

Bu coğrafyada yaşayan herkes bilir ki Alevilik ile Sünnilik İslam Dininin farklı iki mezhebidir yani ulu bir çınarın iki gür dalı gibi.

Oysa dünyada ve bizim coğrafyamızda da İslam Dini dışında dinler var; eğer dinler arası sevgi ve köprü kurulacaksa aynı dinin iki mezhebi arasında değil, farklı dinler arasında bu başarılmalıydı.

Hasılı bazen bilmediğim, anlayamadığım nedenlerle kavram kargaşası yaratılıyor, içeriği yeterince doldurulmamış, alt yapısı iyi hazırlanmamış aktivitelere imza atılıyor ve sonuçta birçok gereksiz tartışmanın zemini hazırlanıyor.

Dinler Arası Sevgi ve Köprü”, adı güzel ama içeriği beni tatmin etmedi.

Kusura bakmayın!

 

Bu Haberi Gördünmü!

Tarıma Dair Kaygılar

Basın, yurt dışına tohum ihraç ettiğimizi/edeceğimizi yazmış! Hem de Adıyaman’dan. Ve Adıyaman’ın “yerli tohumun merkez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir