Diyabetle Yaşam Derneğinden Örnek Çalışma

Diyabetle Yaşam Derneği Adıyaman Şubesi Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi ile müşterek olarak Tip 1 Diyabetli 4 çocuğu Bursa İznik2te Diyabet Eğitim Kampına gönderdi.

Çocuklar için kampın faydalı olacağını söyleyen Diyabetle Yaşam Derneği Adıyaman Şube Başkanı Nevres Ketenci “ Yetkili hekimler nezaretinde diyabet hemşiresi, diyetisyen, psikolog, spor hocası gözetiminde yüzme yürüyüş, beslenme ile ilgili eğitim alarak dönecekler. Diyabetle bir ömür boyu arkadaş olduklarına inanacaklar, bu düşünce ile olumsuz psikolojik düşüncelerden uzak durmaları sağlanmış olacaktır” dedi.

Her yıl halka açık ücretsiz kan şekeri ölçümü yaptıklarını belirten Ketenci “ 16 yıldan buyana 14 Kasım Dünya Diyabet günü nedeniyle halka açık ücretsiz kan şekeri ölçümünü yapıyoruz. 2017 Kasım etkinliğinde 870 kişinin kan şekeri ölçümünde yüzde 13 oranında diyabet tespit edildi. Ne yazık ki yaş ortalaması 18-25 civarında olması son derece üzücü bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef son 10 yılda diyabetli oranı yüzde 100 artış gösterdiği yetkili birimler tarafından kabul görülmüştür.”şeklinde konuştu.

Haber: İpek Işık

 

Bu Haberi Gördünmü!

Engelli aileleri kan bağışında bulundu 

Adıyaman Beyazay Şube Başkanlığı ve Kızılay Derneği arasında yapılan protokol gereği Adıyaman’da, 3 Aralık Dünya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir