sürmanşet

Diyanet-Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil: “Diyanet Sen Kazanımlarına Her Yıl Yenilerini Ekleyerek Yoluna Devam Etti”

 

Diyanet-Sen’in 16. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle açıklamada bulunan Diyanet-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, Diyanet Sen’in büyük bir başarı ve istikrar örneği olduğunu söyledi.

“Kuruluşunun 16. yılında sendikamız Diyanet ve Vakıf hizmet kolunda faaliyet gösteren diğer sendikalara büyük fark atarak bu yıl genel yetkide ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 11. kez Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde ise 5. kez yetkiyi alarak iki kurumumuzda da yetkili sendika olma başarısını perçinleyerek devam ettiriyor” diyen Diyanet Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, “Diyanet Sen kuruluşunun 16. yılında 72 bin’i geçen üye sayısı, 11 yıldır yetki, memur sendikaları içerisinde yüzde 58,55 sendikalaşma oranı ile Türkiye’nin en yüksek sendikalaşma oranına sahip memur sendikası olması ve din görevlilerine ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarına sağladığı yüzlerce kazanımla başarısını taçlandırmaya üyelerinden aldığı güçle devam etmektedir” dedi.

“Diyanet Sen’in yetkili olduğu dönem altın bir çağ oldu”

Diyanet Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, şunları kaydetti; “1990’lı yılların başında AB süreci çerçevesinde tüm kamu görevlilerine verilen sendikal örgütlenme hakkı din görevlilerine maalesef verilmemişti. Bu hem yanlış, hem de din görevlilerine yapılan büyük bir haksızlıktı.‘Hak verilmezse alınır’ anlayışı ile hareket eden din görevlileri, İstanbul Din Görevlileri Derneklerinin öncülüğünde bir araya geldiler ve Marmara Bölge Toplantıları’nda varılan istişare sonunda 18 Ağustos 1998’de din görevlileri sendikası (Din Gör Sen’i) kurdular. Din Gör Sen’le başlayan din görevlilerinin sendikal mücadelesi, üç yıl (1998-2001) boyunca din görevlilerine verilmeyen sendika kurma hakkını almak için bir yandan illerde örgütlenme çalışması, diğer yandan TBMM nezdinde yasal zemin mücadelesi yürütüldü. Çalışmalar meyvesini verdi ve komisyonlarda reddedilen sendika kurma talebi Genel Kurul’da kabul edildi. Böylece; İlk din görevlileri sendikası kurulmuş oldu. Böylece dünyada ve Türkiye’ de ilk din görevlileri sendikası yasal statüye kavuştu. Dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atıldı. “Birlikten kuvvet doğar” düsturundan hareketle yasa çıktıktan sonra kurulan Din Bir Sen ile Ekim 2002 yılında birleşme gerçekleştirildi. Ve bu birliktelikle Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolunda 2004 yılında yetki alındı. Sendikalı dönem Diyanet için yeni bir dönem, Diyanet Sen ‘in yetkili olduğu dönem de altın bir çağ oldu. Yetkiyle birlikte Diyanet-Sen kazanımlarına her yıl yenilerini ekleyerek yoluna devam etti. Kuruluşunun 16. yılında sendikamız Diyanet ve Vakıf hizmet kolunda faaliyet gösteren diğer sendikalara büyük fark atarak bu yıl genel yetkide ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 11. kez Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde ise 5. kez yetkiyi alarak iki kurumumuzda da yetkili sendika olma başarısını perçinleyerek devam ettiriyor. Birlikte rahmet ve bereket vardır düşüncesinden hareketle örgütlenen, bu örgütlenmeyi yetki ile taçlandıran ve 11 yıldır zirvede kalmayı başaran Diyanet Sen yoluna siz değerli üyelerinden aldığı destek ve güçle devam ediyor. Bu gün Diyanet Sen’imiz 72 bini geçen üye sayısı ile gerek hizmet kolunda gerekse Türkiye genelinde ülkemizin sendikalaşma oranı en yüksek memur sendikasıdır. Kuruluşundan sendikamızın bu günlere gelmesine kadar bu başarıda büyük emeği olan başta merhum Genel Başkanımız Ahmet Yıldız’ı, kısa bir süre önce Rahmeti Rahman’a kavuşan Onursal Genel Başkanımız İsmail Karakaya’yı rahmet ve minnetle anarken tüm şube, il ve ilçe yönetimlerimize ve siz değerli üyelerimize sendikamıza yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür eder, 16. kuruluş yıl dönümümüzün tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz.”

“Yapılan saldırıyı kınıyor bu tarz saldırıların son olmasını diliyoruz”

 

Başkanı Emin Çil, Muş Varto’da Müftülük binasına ve Kur’an Kursuna yapılan saldırıyı kınayarak “Marjinal grupların çözüm sürecini baltalamak ve huzuru bozmak için yaptıkları bu saldırıları kınıyor, sorumluların bir an önce bulunup gerekli cezaların verilmesini istiyoruz” derken, açıklamasında din görevlilerinin hiçbir ayrım gözetmeksizin ülkemizin birlik ve beraberliği için görevlerini yerine getirdiğini hatırlatarak “Bölgede kanaat önderi olarak görev yapan ilçe müftümüze ve ailesine reva görülen saldırı nerden gelirse gelsin kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tür saldırılar hükümetinin çözüm iradesini baltalamak isteyenlerin, demokrasi ve özgürlüklere tahammül edemeyenlerin sabotesi olduğu kadar, ülkemizin birliğini, dirliğini hiçe saymak isteyenlerin oyunudur. Türkiye silahlarla çözümü değil, özgür iradeyle fikirleri, görüşleri tartışabilecek olgunluktadır. Diyanet-Sen olarak, yapılan saldırıyı kınıyor bu tarz saldırıların son olmasını diliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

“Bu sürecin ülkemiz adına kazanımlarla son bulmasını diliyoruz”

İslam dininin terörün panzehiri olduğuna ve hiçbir ırk ve mezhep ayırmaksızın bütün yurttaşlarımızı İslam kardeşliği çatısı altında birleştirdiğine vurgu yapan Emin Çil, “Terörün bitirilmesi ve şiddetin son bulması için hükümetin yaptığı son girişimler demokrasi ve barış ortamından rahatsız olanları yine harekete geçirmiştir. Çok önemli bir sürecin içindeyiz, Bizler, bütün söylemlerimizde, geçmişin yıkımlarından, gözyaşlarından, ölümlerden uzak durmamız gerektiğini yineledik. Barış ve demokrasi adına atılan her türlü adımı destekliyor bu sürecin ülkemiz adına kazanımlarla son bulmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

“Barış sürecini baltalamak isteyenlere fırsat vermemeliyiz”

Türkiye’nin dünyada ve bölgesinde söz sahibi bir ülke olarak bir çok düşmanı olduğunu belirten Emin Çil, şöyle devam etti: “Saldırıyı gerçekleştiren mihraklar kırmayı, kırdırmayı, ülkemizi yeni kaos ortamlarına çekmeyi istemektedir. Bu tür tuzaklara karşı birlik ve beraberlik içerisinde birbirimize kenetlenmeliyiz. Barış sürecini baltalamak isteyenlere fırsat vermemeliyiz.”

Haber:B. IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir