Doğal Gazın Vurduğu Soba Satıcılarının Yüzü Güldü Suriyeliler Soba Satıcılarına Hücum ediyor

 

Adıyaman’da  kentte yaygınlaşan doğal gaz nedeniyle son yıllarda satışları azalan soba satıcılarının yüzü, kentteki Suriyeli mültecilerin ilgisiyle gülmeye başladı.

İlimizde havaların soğumaya başlaması ile birlikte ısınma sorununu çözmek isteyen Suriyeliler, son bir haftadır soba satıcılarına yöneldi. Genellikle sobalı eski Adıyaman evlerinde oturan Suriyelilerin akın ettiğini belirten esnaf, zaman zaman da doğal gazlı evlerde oturmayan vatandaşların geldiğini ifade etti.

Soba satıcısı İsmail Güler, Suriyelilerin sobalı evi, maliyetinin doğal gazlı eve oranla daha az olması nedeniyle tercih ettiğini belirtti. Esnraf Güler, “Geçen haftadan beridir, çok şükür soba satışlarımız başladı. Günde 5-6 tane soba satıyoruz. Yani şu anda satışlardan yana bir sıkıntımız yok. Satışlardan gayet memnunuz. Doğal gazın yaygınlaşması, bu yıl henüz olumsuz bir etkisi olmadı. Suriyelilerin gelmesi işimize çok yaradı. Onlar olmasaydı, bir ihtimal soba satışlarımız hiç olmayabilirdi. Ama onların buralara gelmesiyle beraber, soba satışlarımız gayet iyi gidiyor. Suriyelilerin çoğunluğu fakir, doğal gazlı evlerde oturamıyorlar” dedi.

Her bütçeye uygun soba bulunduğunu da kaydeden Güler, soba fiyatlarının ise 30- 300 TL’ arasında değiştiğini kaydetti.

Öte yandan Adıyaman’da kayıtlı birçok Suriyelinin yaşadığı öğrenilirken, bu Suriyelilerden büyük kısmının ise mülteci kamplarında bulunduğu belirtiliyor.

Haber: B.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir