Doğru Olan.

“Çoğu resmi kurumlarda ve bazı özel büyük işletmelerde, fabrikalarda deprem ve doğal afetler ya da yangında nasıl davranılacağına dair tatbikatlar yapılır.

Tatbikatlardan beklenen, kişilerin doğal afetler ve sonuçları konusunda bilgilendirilmesi bir doğal afette nasıl davranılacağı, iş bölümünün nasıl yapılacağı yönündedir.

Tatbikatlar, yalnız doğal afetler alanında değil, askeri alanda da, ülkemize bir saldırı durumunda nasıl bir koruma planının devreye konulacağı ya da yeni icat edilen, satın alınan silahların kullanılmasının öğretilmesi, etkinliklerinin test edilmesi konusunda da yapılır.

Askeri alanda yapılan tatbikatlar teknik detay ve ayrıntılı bilgi gerektiğinden ve bizde bu donanıma sahip olmadığımızdan askeri tatbikatlar bir tarafa bırakarak, olası bir deprem, çökük, yangın halinde nasıl tavır takınılacağını deklere eden, eğiten, şema, duyurulara ve davranışların nasıl olması gerektiğini ifade eden, öğreten tatbikatlara dönelim.

Okullarda, olası bir deprem konusunda öğrencilere bilgi verilirken, çoğu kez denir ki, deprem anında hemen sıraların altına girin ve kendinizi düşecek eşya ve yıkıntılardan koruyun. Öğrencilere bunları öğretir ve anlatırlar ama gerçek bir deprem meydana geldiğinde, sınıfı koşarak ilk terk eden öğretmen olur.

Hastanelerde, başka bazı kurumlarda olası bir deprem yangın ya da başkaca bir felaket olduğunda kimin hangi görevi yağacağı, kimin tim komutanı olduğu, kimin sedye taşıyacağı ya da başka kimin ne yapacağı itinayla yazılmış ve münasip bir yere asılmıştır.

Görevli olan, arama-kurtarma ekibinde ismi yazılı olanları sorguladığınızda, birçoğunun emekli olduğunu, başka yerlere tayin edildiğini, ya da uzunca süre önce vefat etmiş olduğunu öğrenirsiniz.

Peki, durum yaklaşık olarak böyleyse, doğal afetler konusunda insanları bilgilendirmekten, eğitmekten, organize olmalarını istemekten vaz mı geçelim?

Hayır, ben öyle bir şey demek istemedim!

Elbette bilgilenelim, bilgilendirelim, organize olalım, buna ihtiyacımız var.

Diyorum ki, yapacaksak, bu işi adam gibi yapalım işlevsel kılalım, insanımıza gerçek anlamda hizmet sunalım.

“Dostlar alış-verişte görsün” mantığı, doğru bir mantık ve davranış tarzı değildir.

 

 

 

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir