Doktor Işık: “Mevsim Değişikliğinde Çocuklar Dikkat Edilmeli”

 

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Doktoru Zülfikar Işık, aileleri mevsim değişikliği nedeniyle çocuklarda oluşabilecek hastalıklara karşı uyardı.

Işık, yaptığı açıklamada, yaz mevsimi bittiğini ve son baharın gelmesiyle birlikte mevsim değişikliğinin çocukların gribal enfeksiyonlarında bir artışa neden olduğuna dikkat çekti.

Adıyaman’ın ülkenin en sıcak illeri arasında sahip olan şehirlerden bir tanesi olduğunu aktaran Işık, bu nedenle kentte bu sıcakla birlikte balkonlarda, evlerin damlarında, yatma gibi alışkanlıkların olduğunu hatırlattı.

Özellikle sonbaharın gelmesi nedeniyle bu alışkınların terk edilmesi gerektiğinin altını çizen Işık, şöyle konuştu:

“Zaten yazında pek uygun olmamakla birlikte insanlar bu hava şartlarından daha fazla etkilenmektedir. Özellikle basit nezle, girip türü enfeksiyonlarda anne, babalar doktor kontrolü olmaksızın kendileri gidip eczaneden herhangi bir antibiyotik alıp kullanmamaları gerekir. Bu durum özellikle duran enfeksiyonlarda bir yarar sağlamayacağı gibi, çeşitli bakterilerin direnç kazanmasına ve daha ciddi durumlarda ciddi hastalıklardan antibiyotiklerin etkisiz kalmasına, tedavinin zorlaşmasına sebep olmaktadır. Vücut direncini yüksek tutmak için giyinmenin yanında beslenme de önemlidir. Mevsimine göre giyinmek gerektiği gibi, okul çocukları özellikle sabahları okula gitmeden önce mutlaka düzgün bir kahvaltı yaparak, vücut enerjilerini yüksek tutmak zorundadır. Ayrıca çocukların rutin aşılarını yapıldığında, rutin aşılar zaten yapılması gerekir. Aşı ile korunabilinen hastalıklardan kurtulmak için bunun yanına birde bu aylardan itibaren başlanılarak grip aşısı yapılmaktadır. Ve de griple başlayan daha sonra bakteri enfeksiyonu yerleşmesi ile daha ağır tabanlara neden olabilen hastalıkların önüne geçilmiş olunmaktadır.”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir